Ministerstwo Finansów rozpoczęło prace nad uporządkowaniem zasad opodatkowania kryptowalut. Współpracuje w tym zakresie z Komisją Nadzoru Finansowego oraz przedstawicielami fundacji zrzeszającej handlujących bitcoinami Trading Jam.
Paweł Gruza, wiceminister finansów, na piątkowej konferencji prasowej zwrócił uwagę, że rozwój gospodarczy wyprzedza prawo podatkowe i teraz przyszedł moment, że regulacje podatkowe muszą zostać dostosowane do rzeczywistości. W przypadku handlu kryptowalutami problemem jest kaskadowe naliczanie podatku od czynności cywilnoprawnych.
Będą nowe przepisy o PCC
Zapowiedział, że w najbliższym czasie zostanie przedstawiony projekt ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Obecnie analizowane są różne możliwości opodatkowania. Nie oznacza to, że handel walutami wirtualnymi będzie zwolniony z podatku. Na pewno jednak opodatkowanie PCC będzie łagodniejsze.
Gruza potwierdził, że na razie PCC od transakcji związanych z kryptowalutami płacić nie trzeba. Przepisy, które zostaną stworzone, będą miały zastosowanie również do transakcji wcześniejszych. PCC będzie można rozliczyć zatem od razu według korzystniejszych zasad. Wiceminister potwierdził także, że zostanie również zaproponowane rozwiązanie, które umożliwi odzyskanie podatku przez tych, którzy już go zapłacili.
Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy i menadżer w Grant Thornton Frąckowiak, propozycja MF wprowadzenia tymczasowego wyłączenia z opodatkowania PCC obrotu kryptowalutami to dobra informacja dla tysięcy inwestorów. Przepisy musiałyby jednak działać wstecz, ponieważ obowiązek podatkowy w zakresie PCC w odniesieniu do dokonanych transakcji już powstał. Pytanie co zrobić z osobami, które zapłaciły już podatek. Nowe przepisy powinny przewidywać zwrot podatku takim osobom, aby nie różnicować sytuacji tych, którzy zapłacili podatek w terminie oraz tych, którzy tego nie zrobili.
Konieczna interpretacja ogólna lub inna forma ochrony
Zdaniem Andrzeja Nikończyka, doradcy podatkowego, partnera w KNDP, zapowiedzi Ministerstwa Finansów w zakresie rozwiązania problemów osób handlujących kryptowalutami należy przyjąć pozytywnie. Jego zdaniem podatnicy oczekują jednak dokumentu mającego walor ochronny, w tym do czasu wejścia nowych przepisów w tym zakresie. Bez interpretacji ogólnej lub objaśnień, nadal istnieje ryzyko. Istotne jest także potraktowanie tak samo tych podatników, którzy rozliczyli się według obecnych niekorzystnych przepisów, jak i tych którzy czekali z rozliczeniem, bowiem trudno byłoby uzasadnić karanie tych, którzy zastosowali się do niekorzystnych dla nich przepisów. Nikończyk podkreśla, że system opodatkowania handlu kryptowalutami mógłby być oparty na systemie handlu papierami wartościowymi, tak aby opodatkowane były tylko faktycznie osiągnięte zyski, choć wymaga on szerszego podejścia obejmującego także podatek od czynności cywilnoprawnych.
Na zakończenie Gruza podkreślił, że dochody z handlu kryptowalutami podlegają opodatkowaniu PIT i podlegają rozliczeniu w rocznej deklaracji podatkowej, którą trzeba złożyć do 30 kwietnia.
Vademecum Doradcy Podatkowego >>
MF: PCC od bitcoinów nie trzeba płacić
Źródło: iStock
Wkrótce zostaną przedstawione projekty nowych, bardziej korzystnych zasad opodatkowania. Na razie PCC płacić nie trzeba zapewnił w piątek Paweł Gruza, wiceminister finansów. Przed resortem odbywał się happening dokonujących wirtualnych transakcji. Domagali się uporządkowania kwestii podatkowych.