W odpowiedzi na interpelację poselską nr 32027 minister finansów odniósł się do przygotowanych przez resort finansów "Kierunkowych założeń nowej Ordynacji podatkowej". Wskazał na dwa cele projektowanej regulacji. Po pierwsze ochrona podatnika oraz zwiększenie skuteczności i efektywności wymiaru i poboru podatków.
Zobacz: Nowa ordynacja podatkowa zrównoważy interes podatnika i publiczny >>
Pierwszy z wymienionych celów będzie realizowany m.in. poprzez wprowadzenie mechanizmów prawnych chroniących pozycje podatnika w jego kontaktach z administracją podatkową. Regulacje w nim zawarte powinny być oparte na domniemaniu, że podatnik jest rzetelny i świadomie nie dąży do naruszenia prawa podatkowego. Koniecznością jest także ustawowe określenie praw podatnika oraz zagwarantowanie ich przestrzegania, poprzez wprowadzenie instrumentów prawnych umożliwiających mu ich egzekwowanie. Nowa Ordynacja powinna wprowadzać ułatwienia w kontaktach z organem podatkowym na etapie załatwiania spraw podatkowych.
Natomiast wzmocnić pozycję strony postępowania ma wyposażenie jej w efektywne środki prawne działania w sytuacji bezczynnego lub przewlekłego zachowania organu podatkowego. Z uwagi na brak dostatecznej harmonii w zakresie pojęcia „przewlekłość” i trybu jej zwalczania między Ordynacją podatkową i Kodeksem postępowania administracyjnego przewidziano wprowadzenie pojęcia „przewlekłość” postępowania wraz z prawem wniesienia ponaglenia. Dodatkowym wzmocnieniem proponowanych regulacji będzie zagwarantowanie dopuszczalności skargi na przewlekłość ex post, tj. w celu ustalenia istnienia przewlekłości według stanu z daty wniesienia ponaglenia.
Jak wyjaśnił minister, w przypadku stwierdzenia przez organ wyższego stopnia stanu przewlekłości organ ten posłuży się nowym, mocniejszym środkiem procesowym, jakim będzie „zobowiązanie” do załatwienia sprawy w wyznaczonym terminie.
Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego