Wydane w związku z nowelizacją Prawa celnego, która weszła w życie 20 sierpnia br., rozporządzenie w sprawie wniosku o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury TIR, pozwolenia na uproszczenie przy obejmowaniu towarów procedurą TIR oraz korzystania z tego uproszczenia, uwzględnia dotychczasowe regulacje określone w uchylanym jednocześnie rozporządzeniu w sprawie formularzy stosowanych sprawach celnych.
Bezpośrednią podstawę prawną stosowania instytucji, o których mowa w rozporządzeniu, stanowią przepisy Konwencji celnej dotyczącej międzynarodowego przewozu towarów z zastosowaniem karnetów TIR. W rozporządzeniu doprecyzowuje się, jakie dane wymagane są we wniosku i jakie dokumenty należy załączyć do wniosku. Zakres wymaganych danych oraz załączanych dokumentów określono w sposób umożliwiający dokonanie sprawdzenia przez organ celny spełniania przez wnioskodawcę kryteriów i warunków niezbędnych do uzyskania pozwolenia.
W odniesieniu do pozwolenia na korzystanie z procedury TIR zakres danych i dokumentów wynikają z regulacji określonych w Konwencji TIR, a w szczególności w komentarzach i opisach najlepszych praktyk. W odniesieniu do pozwolenia na uproszczenie przy obejmowaniu towarów procedurą TIR (upoważniony nadawca dla celów TIR), Konwencja umożliwia umawiającym się stronom wprowadzanie większych ułatwień, pod warunkiem, że ułatwienia te nie przeszkadzają w stosowaniu jej postanowień. Dane wymagane we wniosku oraz dokumenty załączane do wniosku określono w oparciu o wymogi dla uproszczeń unijnych określone w przepisach unijnych.
Rozporządzenie ministra finansów z z dnia 17 sierpnia 2016 r. w sprawie wniosku o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury TIR, pozwolenia na uproszczenie przy obejmowaniu towarów procedurą TIR oraz korzystania z tego uproszczenia (Dz. U. poz. 1290) weszło w życie 20 sierpnia 2016 r.