Resort finansów nie widzi konieczności zmian w przepisach dotyczących opodatkowania podatkiem od nieruchomości "budynków pozostałych". Założenie, że budynki te mogą być zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej jest błędne - uznał Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 6961/12.
W myśl obowiązującej regulacji ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613) - dalej u.p.o.l. - jednym z rodzajów stawek podatku od nieruchomości jest stawka, którą stosuje się do budynków nie wyszczególnionych na podstawie kryterium pełnienia określonej funkcji tj. "budynków pozostałych". Stawka właściwa dla "budynków pozostałych" jest określona w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e u.p.o.l.
Poseł wnoszący interpelację zaproponował wprowadzenie odrębnej stawki podatku dla kategorii "budynków pozostałych" zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.
Stawka podatku od nieruchomości dla budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej przewidziana w art. 1a ust. 1 pkt 3 u.p.o.l. ma zastosowanie do wszystkich rodzajów budynków. Minister podkreślił, że "budynki pozostałe" nie zostały wyłączone ze stosowania stawki właściwej dla działalności gospodarczej. Wszystkie budynki lub ich części zajęte faktycznie na prowadzenie działalności gospodarczej opodatkowane są najwyższą stawką.
W opinii Ministerstwa Finansów nie istnieje potrzeba nowelizacji przepisów w zaproponowanym zakresie.
Opracowanie: Katarzyna Bogucka, RPE WKP
Źródło: Biuro Prasowe Sejmu, stan z dnia 22 sierpnia 2012 r.