Przedstawione przez NIK wyniki kontroli - „Przeciwdziałanie wprowadzaniu do obrotu gospodarczego faktur dokumentujących czynności fikcyjne”, wykazały, że stosowane do tej pory sposoby przeciwdziałania wyłudzaniu VAT-u na podstawie fikcyjnych faktur okazały się mało skuteczne, pomimo celnego typowania nieuczciwych podmiotów przez organy kontroli skarbowej. Często działania tych organów były spóźnione, bowiem nie ustalały faktycznych organizatorów oszustw podatkowych i nie egzekwowały wymierzonych podatków.

Obecnie trwają prace nad pakietem rozwiązań ograniczających skalę nadużyć i zapobiegających powstawaniu nowych procederów oszustw w tym podatku.

Jak poinformował MF, opracowywany jest projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który zakłada wprowadzenie dodatkowych rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie nadużyciom – tzw. pakiet rozwiązań uszczelniających. Wśród proponowanych rozwiązań jest w szczególności szybka identyfikacja nieuczciwych podmiotów i ich „niedopuszczanie” do rejestracji dla potrzeb VAT, a jeśli w rejestrze są takie podmioty lub podmioty nieprowadzące już działalności – do usuwania ich z rejestru. Proponuje się także wprowadzenie odpowiedzialności solidarnej pełnomocnika, który odpowiadałby wraz z zarejestrowanym podatnikiem za jego zaległości niewynikające z działalności biznesowej, ale z oszustw. Rregulacja ta ma na celu ograniczenie rejestrowania tzw. „słupów" przez pełnomocników.

Zapowiadany przez MF pakiet obejmie również zwiększenie represyjności sankcji, przewidzianych w ustawie Kodeks karny skarbowy, w związku z wystawianiem tzw. pustych faktur lub posługiwaniem się nimi w celu wyłudzania podatku VAT.

1 lipca 2016 r. wejdzie w życie art. 193a Ordynacji podatkowej, wprowadzający obowiązek przekazywania na żądanie organów podatkowych ujednoliconej formy elektronicznych raportów z ksiąg podatkowych. Na podstawie tego przepisu, w przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych, organ podatkowy będzie mógł żądać przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych, w postaci tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego. W celu lepszego przygotowania niektórych grup podatników do wprowadzanej zmiany, przewidziano fakultatywne przekazywanie przez mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców elektronicznych raportów z ksiąg podatkowych w okresie od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2018 r.

Powyższa regulacja - jak zakłada MF - pozwoli skrócić i poprawić wyniki kontroli.