Na początku grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej. Ustawa ta zakłada, że służba celna, administracja podatkowa i kontrola skarbowa zostaną 1 marca 2017 r. skonsolidowane i przekształcone w Krajową Administrację Skarbową (KAS), a jej szefem będzie wiceminister finansów powoływany przez premiera na wniosek ministra finansów.
Zobacz: Rewolucyjne zmiany w administracji skarbowej z podpisem prezydenta >>
Premier Beata Szydło - jak wskazano w komunikacie prasowym MF - powołała Banasia na stanowisko szefa KAS 9 grudnia. Marian Banaś pełnił dotąd funkcję wiceministra w resorcie finansów oraz szefa Służby Celnej.
Zadania szefa KAS
Do zadań szefa KAS należy m.in. nadzór nad działalnością dyrektorów jednostek podległych KAS, w tym nad dyrektorami izb administracji skarbowej oraz nadzór nad naczelnikami urzędów skarbowych oraz urzędów celno-skarbowych. Ponadto, do jego zadań należy m.in. realizacja budżetu państwa w zakresie ustalonym dla KAS, koordynowanie kontroli celno-skarbowych oraz kształtowanie polityki kadrowej i szkoleniowej w jednostkach organizacyjnych KAS.
Zgodnie z ustawą szef KAS będzie realizował zadania, które obecnie wykonuje szef Służby Celnej, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, a także dotychczasowe zadania ministra finansów, w szczególności w zakresie nadzoru nad administracją podatkową.
Informacje o powołanym szefie KAS
Jak czytamy w informacji nadesłanej przez MF, Marian Banaś jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (1979 r.). W 1980 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu religioznawstwa, studiował też filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej. Odbył pozaetatową aplikację sądową zakończoną w 1996 r. egzaminem sędziowskim oraz aplikację NIK-owską. Ukończył również Podyplomowe Studia Audytu Wewnętrznego (2009-2010). Doradzał ministrowi spraw wewnętrznych w okresie rządu Jana Olszewskiego. W latach 1992–2015 pracował w Najwyższej Izbie Kontroli na różnych stanowiskach, m.in. głównego specjalisty i doradcy prawnego. Od 21 listopada 2005 r. do 2 stycznia 2008 r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, od 28 listopada 2005 r. także szefem Służby Celnej.
W latach 1976-1980 był jednym z założycieli Akcji na rzecz Niepodległości oraz Instytutu Katyńskiego. Od 1981 do 1983 r. odbywał karę pozbawienia wolności za działalność w Solidarności. W 1984 r. był współzałożycielem Komitetu Pomocy Więzionym za Przekonania, w okresie 1984-1987 redaktorem naczelnym podziemnego pisma "Homo Homini". W 1985 r. współtworzył Polską Partię Niepodległościową, był członkiem prezydium Rady Naczelnej, a w latach 1985-1989 przewodniczącym na okręg południowy.
W 1990 r. Marian Banaś został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez rząd RP na uchodźstwie, a w 2011 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP, został też wyróżniony Medalem "Niezłomnym w Słowie". W 2015 r. Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Wolności i Solidarności.
Krajowa Administracja Skarbowa
KAS - zgodnie z ustawą - to wyspecjalizowana administracja rządowa wykonującą zadania z zakresu realizacji: dochodów podatkowych, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych. KAS ma zajmować się ochroną interesów Skarbu Państwa oraz ochroną obszaru celnego Unii Europejskiej, ma zapewnić obsługę i wsparcie podatnika i płatnika w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych oraz obsługę i wsparcie przedsiębiorcy w prawidłowym wykonywaniu obowiązków celnych.
W ramach KAS zostanie wyodrębniona Służba Celno-Skarbowa, będąca jednolitą i umundurowaną formacją, którą tworzą funkcjonariusze.
Ustawa przewiduje m.in powstanie Centralnego Rejestru Danych Podatkowych prowadzonego w systemie teleinformatycznym, który ma służyć w szczególności gromadzeniu oraz przetwarzaniu danych związanych z obowiązkami podatkowymi i celnymi.
W skład KAS mają wchodzić: komórki organizacyjne urzędu obsługującego ministra finansów; Krajowa Informacja Skarbowa; izby administracji skarbowej; urzędy skarbowe; urzędy celno-skarbowe; Krajowa Szkoła Skarbowości; Centrum Informatyki KAS. (PAP)
kfk/ amac/