Pytanie

Spółka z o.o. została decyzją wspólników postawiona w stan likwidacji z dniem 1 lipca bieżącego roku. W poprzednich okresach spółka ta była włączana metodą pełną do skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Czy spółkę taką należy włączyć do skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej za bieżący rok?
Jeżeli tak, to jaką metodą i jakich przekształceń dokonać?
Czy włączyć sprawozdanie finansowe spółki na dzień 30 czerwca 2014 r., czy na koniec roku obrotowego?

Odpowiedź

Spółkę z o.o. w likwidacji należy wyłączyć z konsolidacji, ponieważ nastąpiła utrata kontroli nad tą jednostką przez jednostkę dominującą. Fakt ten należy ujawnić we wprowadzeniu do skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 57 pkt 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - dalej u.o.r., konsolidacją nie obejmuje się jednostki zależnej, jeżeli występują ograniczenia w sprawowaniu kontroli nad tą jednostką, które wyłączają swobodne dysponowanie jej aktywami netto, w tym wypracowanym przez tę jednostkę zyskiem netto, lub które wyłączają sprawowanie kontroli nad organami kierującymi tą jednostką.

Sprawowanie kontroli nad inną jednostką oznacza zdolność jednostki do kierowania polityką finansową i operacyjną innej jednostki, w celu osiągania korzyści ekonomicznych z jej działalności (por. art. 3 ust. 1 pkt 34 u.o.r.).

Likwidacja jest postępowaniem prowadzonym w spółkach osobowych i kapitałowych, mającym na celu spieniężenie majątku oraz zakończenie bieżących spraw spółki. Na czas likwidacji zostają powołani likwidatorzy, którzy w ramach czynności likwidacyjnych zobowiązani są m.in.:
- zakończyć interesy bieżące spółki,
- ściągnąć wierzytelności spółki,
- wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki.
Likwidatorzy mogą podejmować nowe interesy tylko wówczas, gdy to jest potrzebne do ukończenia spraw poprzednich.

Ustawa o rachunkowości nie odnosi się bezpośrednio do kwestii spółek w likwidacji w aspekcie sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego. O wyłączeniu likwidowanej jednostki decyduje utrata sprawowania kontroli przez jednostkę dominującą nad taką spółką zależną w związku z prowadzonym postępowaniem likwidacyjnym.

Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego