Projektowana regulacja zakłada publikowanie przez Szefa KAS na stronie BIP Ministerstwa Finansów wykazu podatników VAT czynnych zawierającego informacje (dane) o podatnikach zarejestrowanych, jako podatnicy VAT czynni, który będzie aktualizowany na bieżąco, tj. w każdy dzień roboczy, raz na dobę. Zmiana ma według projektodawców przyczynić się do tego, że uczciwi podatnicy w sposób istotny ograniczą ryzyko narażenia się na możliwość zakwestionowania przez organy podatkowe prawa do odliczenia podatku naliczonego poprzez szeroki dostęp do informacji o swoich kontrahentach.
Czytaj także: Szef KAS będzie publikował dane czynnych podatników VAT>>>
Zdaniem Konfederacji Lewiatan proponowane rozwiązanie rodzi ryzyko, że dane w rejestrze, na którym zgodnie z celem projektu ma opierać się podatnik, mimo wszystko, nie będą aktualne. W tym zakresie wskazane jest zapewnienie aktualności wykazu, jak również uporządkowanie rejestrów podatników funkcjonujących w urzędach skarbowych, które obarczone są ryzykiem nieaktualności (np. w przypadku zmiany właściwości miejscowej podatnika). Formularze aktualizacyjne NIP są przesyłane drogą papierową, a zatem zawsze będą istnieć rozbieżności pomiędzy datą zgłoszenia danego rachunku do urzędu, a datą wprowadzenia tych danych do systemu urzędu. Aktualizacja rejestru raz na dobę o nieokreślonej bliżej godzinie oznacza konieczność dwukrotnej weryfikacji. Raz w momencie wykonania przelewu, drugi raz po upływie 24 godzin, aby upewnić się, że rachunek nie został wykreślony z rejestru.
Zgodnie z uzasadnieniem projektu podanie do publicznej wiadomości informacji o podatnikach VAT ma pełnić funkcję gwarancyjną i ułatwić nabywcom towarów i usług zachowanie należytej staranności. Z tego względu Lewiatan postuluje o dodanie do projektu funkcji ochronnej wykazu. Polegałaby ona na zapewnieniu, że w przypadku weryfikacji podatnika na dany dzień, np., jako czynnego podatnika VAT lub weryfikacji numeru rachunku bankowego, podatnik dokonujący weryfikacji jest chroniony w ten sposób, że nawet w przypadku, gdyby okazało się, że na dany dzień dane dotyczące podatnika nie są aktualne, ze względu na opóźnienie w jego aktualizacji względem zdarzenia powodującego zmianę, uznaje się, że dane zawarte w wykazie (mimo ich nieaktualności) są prawidłowe.
Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Vademecum Głównego Księgowego Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów |