Aktualna stawka odsetek od zaległości podatkowych w podatku od towarów i usług (VAT) i podatku akcyzowym wynosi 10 proc. rocznie. W myśl projektu nowelizacji, stawka ta ma zostać podwojona dla podatników VAT, podatku akcyzowego, którzy nie wywiązują się z obowiązku składania deklaracji lub zaniżają wysokość zobowiązania. Stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych będzie natomiast obniżona do wysokości 50 proc. stawki podstawowej. jeżeli podatnik przejawia inicjatywę w skorygowaniu nieprawidłowości w deklaracji – złoży korektę deklaracji wraz z uzasadnieniem nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia upływu terminu złożenia deklaracji, jak również zapłaci zaległość podatkową w ciągu 7 dni od złożenia korekty.
Zdaniem ekspertów Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan dwukrotne podwyższenie stawki odsetek trudno uznać za uzasadnione. Przypadki oszustw podatkowych, których skala w podatku VAT i akcyzy ma uzasadniać zdaniem projektodawcy, podwyższenie stawki odsetek do 200 proc., są penalizowane na podstawie przepisów Kodeksu karnego skarbowego. Kary i sankcje wymierzane w trybie postępowań karnych skarbowych za oszustwa podatkowe wymierzane są „adekwatnie" do czynu, który popełnił sprawca. Uwzględniana jest przy tym wina oraz społeczna szkodliwość czynu. Pod uwagę bierze się także możliwości płatnicze sprawcy (ile zarabia, jakie ma dochody), jego warunki osobiste i rodzinne.
Natomiast odsetki pełnią funkcję kompensacyjną i odszkodowawczą. Zgodnie z orzecznictwem sądowo-administracyjnym są wynagrodzeniem za korzystanie z cudzego kapitału. Dlatego też, zdaniem Lewiatana, nieuzasadnione są próby ministra finansów, aby z odsetek uczynić sankcję i dodatkowe „źródło" wpływów budżetowych.
Eksperci zauważają także, że obecnie w przepisach podatkowych występuje symetria pomiędzy stawką odsetek za zwłokę a opodatkowaniem nadpłat. Regułą jest oprocentowanie nadpłat według stawki jak dla zaległości podatkowych. Proponowana zmiana, polegająca na podwyższeniu stawki od zaległości podatkowych spowoduje, że symetria ta zostaje w istotny sposób zaburzona z uwagi na dużo niższe oprocentowanie nadpłat w stosunku do oprocentowania zaległości w tym samym podatku.
Zobacz też: Nowelizacja ordynacji podatkowej mocno uderzy w podatników >>
Pracodawcy RP negatywnie oceniają wiele z planowanych zmian w Ordynacji podatkowej >>