Przekazany do konsultacji społecznych projekt ustawy stanowi kolejny element zmian w systemie podatkowym służący uszczelnieniu poboru podatków. Konfederacja Lewiatan podkreśla jednak, że obecne brzmienie ustawy o VAT w żaden sposób nie odnosi się do digitalizacji dokumentów podatkowych w obszarze Tax Free. Ustawa operuje wyłącznie pojęciem dokumentu papierowego (np. obowiązek opatrzenia dokumentu sprzedawcy stemplem i załączenia do niego wydrukowanego, oryginalnego paragonu fiskalnego, wymóg czytelnego podpisu sprzedawcy oraz podpisów podróżnego). Takie podejście uniemożliwia rozwijanie elektronicznego systemu potwierdzeń wywozu towaru i generalnie w rozwijaniu elektronicznej wersji usługi Tax Free, działającej z powodzeniem w kilku państwach EU.
Według Lewiatana szczelność systemu byłaby zapewniona w znacznie większym zakresie, gdyby sprzedaż w systemie Tax Free była dokumentowana elektronicznym paragonem, a wywóz był potwierdzany w systemach elektronicznych. Pozwalałoby to jednocześnie weryfikować, czy dana sprzedaż została odpowiednio zarejestrowana przez sprzedawcę i prawidłowo rozliczona. W ten sposób funkcjonariusz celny mógłby elektronicznie sprawdzić czy dany paragon jest realny i zarejestrowany, i czy treść nie została przerobiona. Mógłby też elektronicznie potwierdzać wywóz.
W opinii Lewiatana proponowane rozwiązanie powinno być rozwiązaniem alternatywnym, do papierowego obiegu dokumentów, ze względu na to, że część podróżnych opuszcza obszar UE przez inne granice niż polską. Mimo sukcesywnego wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów w poszczególnych krajach UE systemy tych krajów nie są jeszcze połączone i potwierdzenie eksportu na granicy innej niż Polska musi się odbywać na dokumencie papierowym. Jednak w tym celu wystarczyłby uproszczony dokument pozwalający na identyfikację podróżnego i towarów. Należy zauważyć, że znacząca liczba podróżnych nabywających towary z systemie TAX FREE nabywa te towary na terytorium Polski i wywozi je przez nasze granice. W tym zakresie digitalizacja procesu potwierdzania wywozu przyniosłaby oprócz pewności co do prawidłowości dokonywania zwrotów, daleko idące oszczędności tak organom, jak i pośrednikom oraz organom podatkowym oraz wspierałby zwalczanie wyłudzeń podatku. Dlatego też projekt powinien zostać uzupełniony o stosowne zmiany w szczególności w zakresie art. 128 ustawy o VAT.
Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Vademecum Głównego Księgowego Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów |