Pytanie

Polski podatnik VAT dokonuje sprzedaży towarów przez Internet w walucie euro. Obecnie rozpoczyna ewidencjonowanie na kasie fiskalnej i obrót chciałby nabijać w walucie euro.

Czy będzie to zgodne z przepisami?

Czy kwota VAT na każdym paragonie musi być wyrażona w złotówkach?

Czy wystarczy, że kwota VAT wyrażona w euro z raportu dobowego zostanie przeliczona po odpowiednim kurskie i zostanie to opisane?

Odpowiedź

Mogą Państwo ewidencjonować obrót w euro. Kwota podatku nie musi być wyrażona w złotówkach. Przeliczenia należy dokonać z dnia przy zastosowaniu kursu z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego. Nie można przyjąć jednego kursu do rozliczenia sprzedaży.

Uzasadnienie

Na podstawie § 14 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących – dalej r.k.r. tego rozporządzenia program kasy musi posiadać m.in. funkcję:

- umożliwiającą podatnikowi dokonywanie zmiany nazwy waluty, w której rejestrowana jest sprzedaż, lub jej skrótu oraz zaprogramowania tej zmiany z wyprzedzeniem poprzez określenie daty, godziny i minuty zmiany;

- zapisania daty, godziny i minuty rozpoczęcia prowadzenia rejestracji sprzedaży w zmienionej walucie w pamięci fiskalnej oraz

- przeliczenia łącznej kwoty sprzedaży brutto na inne waluty, przy czym wynik przeliczenia wraz z podaniem kursu i rozliczeniem należności powinien być przedstawiony na paragonie fiskalnym po logo fiskalnym z oznaczeniem zastosowanych walut; przeliczenie powinno odbywać się z dokładnością nie mniejszą niż 6 znaków po przecinku i wynik przeliczenia powinien zostać zaokrąglony do 2 znaków po przecinku.

Ponadto paragon fiskalny powinien zawierać, między innymi, oznaczenie waluty, w której rejestrowana jest sprzedaż, przynajmniej przy łącznej kwocie sprzedaży brutto (zob. § 8 ust. 1 pkt 14 r.k.r.).

Przepisy rozporządzenia nie zawierają wymogu by kwota podatku na paragonie nie zawierają przepisu stanowiącego, że kwoty podatku wykazuje się w złotych na paragonie.

Mając na uwadze powyższe uregulowania należy uznać, iż paragony mogą być wystawiane w walutach obcych, w tym w euro bez konieczności wykazywania podatku w złotych.

W sytuacji gdy kwoty stosowane do ustalenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego w VAT czyli wydania towaru/wykonania usługi lub wpływu środków na konto.