Jaki należy zastosować kurs przy zakupie usługi ciągłej fakturowanej za okresy kwartalne, a następnie uznawanej w koszty z wykorzystaniem konta “rozliczenia międzyokresowe kosztów”? Czy ma to być kurs z dnia wystawienia faktury, zaksięgowania, czy też uznania w koszty?
Do wyceny usługi ciągłej, rozliczanej w koszty poprzez konto “rozliczenia międzyokresowe kosztów", należy moim zdaniem zastosować kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień, na który otrzymaną fakturę (rachunek) ujęto w księgach rachunkowych.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.)koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Zgodnie z art. 15 ust. 4e u.p.d.o.p., za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Zdefiniowanie "dnia poniesienia kosztu" nie rozwiało wszystkich wątpliwości. Ustawodawca odwołuje się do zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych - zaś w treści ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694, z późn. zm.), nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, na jaki dzień należy ująć koszt w księgach.
W praktyce dniem, na jaki należy ująć fakturę za zakup towarów i ich transport w księgach, będzie najczęściej data wystawienia faktury, o ile faktura ta zostanie otrzymana zanim jednostka zakończy ewidencję w księgach za dany miesiąc. Jeśli jednostka otrzyma fakturę już po “zamknięciu" miesiąca (zazwyczaj takim dniem jest rozliczenie podatku lub sporządzenie sprawozdania o wyniku dla zarządu), faktury otrzymane po tym dniu ujmuje w miesiącu ich otrzymania. Ustawodawca podatkowy mówiąc o dniu poniesienia kosztu mówi jednak nie o okresie rozliczeniowym, lecz o konkretnym dniu - ten zaś, jeśli nie będzie to data wystawienia faktury, może być ustalony przez jednostkę na przykład jako data otrzymania faktury.