Przepisy nie ograniczają możliwości składania deklaracji podatkowych (w tym zeznań rocznych) za podatników. Przepisy ograniczają natomiast możliwość sporządzania deklaracji podatkowych (w tym zeznań rocznych) podatnikom oraz podpisywania deklaracji za podatników.
Jako osoba posiadająca uprawniona do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych księgowy jest jednak uprawniony do sporządzania, w imieniu i na rzecz podatników, zeznań i deklaracji podatkowych (zob. art. 76a ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości). Księgowy – jak każda inna osoba – może również zostać upoważniony do podpisywania deklaracji (w tym zeznań rocznych) za podatników. Zasady obowiązujące w tym zakresie określają przepisy art. 80a i 80b Ordynacji podatkowej – dalej o.p.
Jeśli księgowy został upoważniony do podpisywania za podatnika deklaracji składanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (temu bowiem służy pełnomocnictwo UPL-1). Nie ma zatem przeszkód, aby księgowy ten podpisał w imieniu klienta i złożył w jego imieniu za pomocą środków komunikacji elektronicznej zeznanie roczne PIT-36L. Okoliczność, że księgowy nie jest doradcą podatkowym jest bez znaczenia.
Podkreślić należy, że do powyższego uprawniony jest księgowy (osoba fizyczna), a nie prowadzone przez niego biuro rachunkowe. Biuro rachunkowe jest jedynie formą, w jakiej księgowy ten prowadzi działalność gospodarczą (zakładam, że księgowy jest właścicielem biura, o którym mowa), a w konsekwencji biuro nie ma osobowości prawnej.
Artykuł pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego