Podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP będzie można opatrywać księgi przesyłane w sposób, który funkcjonuje obecnie, czyli za pomocą oprogramowania interfejsowego dostępnego na stronie, której adres jest podany w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów. Używanie podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP jest bezpłatne. Tym samym podmioty przesyłające księgi podatkowe nie będą musiały ponosić wydatków związanych z wygenerowaniem „kwalifikowanego podpisu elektronicznego”.
Ponadto dostosowano terminologię rozporządzenia do terminologii określonej w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylającego dyrektywę (eIDAS), ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej i ustawy o KAS. M mając na uwadze, że w polskim prawie służącym stosowaniu eIDAS przyjęto technikę legislacyjną bez odesłań do prawa UE zrezygnowano z tego odwołania. Zastąpiono też wyraz „podatkowej” wyrazem „skarbowej” i zrezygnowano z załącznika do rozporządzenia, gdyż ze względu na bezpośrednie stosowanie eIDAS w polskim prawie załącznik do rozporządzenia staje się zbędny.
Rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 15 marca 2017 r. Zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane (Dz. U. poz. 632) weszło w życie 25 marca 2017 r.