Zalecenie Komisji dotyczące zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu spadków (Dz. U. UE L Nr 336, str. 81) określa, w jaki sposób państwa członkowskie mogą stosować lub ulepszyć istniejące środki w celu zapobiegania podwójnemu lub wielokrotnemu opodatkowaniu podatkiem od spadków przez co najmniej dwa państwa członkowskie.

Cel - określony w zaleceniu - to rozwiązanie przypadków podwójnego opodatkowania, tak aby całkowity poziom podatku od określonego spadku nie był wyższy od poziomu, który miałby zastosowanie w sytuacji opodatkowania spadku najwyższą stawką podatkową z pośród wszystkich państw członkowskich.

Dla celów wydanego przez Komisję dokumentu została m. in. przyjęta definicja podatku od spadków. Zgodnie z nią "podatek od spadków" oznacza każdy podatek na poziomie krajowym, regionalnym lub lokalnym nałożony w przypadku śmierci, bez względu na jego nazwę, sposób nałożenia oraz osobę podlegającą opodatkowaniu.

Komisja uznała w niniejszym zaleceniu, że zasadniczym środkiem, który ma służyć unikaniu podwójnego opodatkowania jest stosowanie przez państwa członkowskie ulg podatkowych. Wskazane zostały następujące rodzaje ulg:

1) ulga podatkowa w odniesieniu do mienia nieruchomego i ruchomego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej,

2) ulga podatkowa w odniesieniu do mienia ruchomego innego niż majątek,

3) ulga podatkowa w przypadkach, w których osoba zmarła posiadała powiązanie osobiste z państwem członkowskim innym niż to, z którym powiązanie takie posiada spadkobierca,

4) ulga podatkowa w przypadkach licznych powiązań osobistych jednej osoby, tzn. gdy dana osoba posiada powiązania osobiste z więcej niż jednym państwem członkowskim nakładającym podatek.

Komisja podkreśliła, że państwa członkowskie powinny zezwolić na stosowanie ulgi podatkowej w odpowiednim okresie czasu np. przez 10 lat od upływu terminu, w którym podatki od spadków muszą być uiszczone.

Ponadto Komisja w swoim zaleceniu podkreśliła, iż w celu rozstrzygnięcia sporów związanych z podwójnym opodatkowaniem niezbędne jest stosowanie procedury wzajemnego porozumienia.

Komisja zapowiedziała kontynuowanie prac związanych z zaleceniem oraz opublikowanie sprawozdania na temat sytuacji w zakresie transgranicznych odliczeń w odniesieniu do podatków od spadku.

Katarzyna Bogucka