W 2011 roku odliczaliśmy do „miliona”, w 2012 czekaliśmy aż wpadnie „drugi milion”, w tym roku poprzeczka została znacznie podniesiona. Resort czeka na 3 333 333 deklaracji złożonych drogą elektroniczną.
Chociaż składanie deklaracji papierowych wciąż pozostaje najpopularniejszym sposobem rozliczania się podatników, Polacy coraz chętniej rozliczają się przez internet. Już teraz przysłali rekordową liczbę 2 514 283 zeznań za 2012 rok a do końca okresu rozliczeniowego zostało jeszcze 15 dni. Liczba ta obejmuje elektroniczne formularze PIT: 28, 36, 36L, 37, 38, 39 oraz PIT: 16, 16A i 19A. To o 47 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2012 roku.
Resort liczy jednak na to, że liczba przesłanych deklaracji PIT przez internet za zeszły rok spełni oczekiwania, bo do systemu e-Deklaracje wciąż wpływają nowe zeznania od podatników rozliczających się w ostatnich dniach. Ministerstwo Finansów będzie codziennie w nagłówku strony www.mf.gov.pl do godz. 10.00 podawać aktualne statystyki czekając na „3 333 333 PIT”.
Aby wypełnić i wysłać zeznanie drogą elektroniczną korzystając z e-Deklaracji wystarczy dostęp do komputera z internetem. To prosty i intuicyjny system, który podpowiada jak uniknąć błędów oraz gwarantuje bezpieczeństwo przesyłanych danych. Dzięki wymogowi autoryzacji deklaracji danymi identyfikacyjnymi podatnika i kwotą przychodu z poprzedniego rocznego zeznania do minimum spada ryzyko, że ktoś się podszyje pod podatnika.
Złożone w ten sposób zeznanie dotrze do urzędu skarbowego, a my mamy dowód wysłania PIT. Program generuje urzędowe poświadczenie odbioru (UPO). To potwierdzenie wypełnienia obowiązku wobec urzędu skarbowego jest traktowane na równi z dowodem nadania listu poleconego, czy potwierdzeniem złożenia zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym.
Na stronie systemu e-Deklaracje www.e-deklaracje.gov.pl oraz na specjalnej stronie akcji informacyjnej MF www.szybkipit.pl pobrać można intuicyjną aplikację e-Deklaracje Desktop lub interaktywne formularze podatkowe oraz instrukcję ich wypełniania i przesłania. Odwiedź też kanał Ministerstwa Finansów na portalu YouTube, gdzie zamieszczone są filmy promujące ten sposób rozliczania się.