Odpowiedź:

Na dwunastogodzinną pracę w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy składa się zarówno praca nadliczbowa wynikająca z przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy jak i praca nadliczbowa wynikająca z przekroczenia normy dobowej.

Uzasadnienie:

Pracownikowi, który ze względu na szczególne okoliczności wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym - art. 151[3] ustawy z dnia 6 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz.1502 z późn. zm.) – dalej k.p. W zamian za pracę w takim dniu (np. w wolną sobotę) pracodawca ma obowiązek wyznaczyć pracownikowi cały dzień wolny od pracy, bez względu na liczbę przepracowanych godzin w tym dniu.
Nieudzielenie dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego powoduje powstanie pracy w godzinach nadliczbowych. W przypadku pracownika wskazanego w pytaniu, jego dwunastogodzinna praca w dniu wolnym powinna zostać rozliczona w następujący sposób:
– pierwsze 8 godzin prac w sobotę stanowi pracę nadliczbową wynikająca z przekroczenia norm średniotygodniowych, z tytułu której pracownikowi należy się normalne wynagrodzenie powiększone o 100% dodatek,
– kolejne 4 godziny dodatkowej pracy stanowią natomiast pracę nadliczbową wynikająca z przekroczenia normy dobowej, za która pracownikowi należy się wynagrodzenie powiększone o 50% dodatek. 
W zamian za pracę w niedzielę pracownikowi należy się inny dzień wolny od pracy bądź wynagrodzenie powiększone o 100% dodatek za każda godzinę pracy w tym dniu.
Świadczoną przez pracownika pracę w niedzielę, nie będącą normalnym dniem pracy pracownika, należy mu zrekompensować na zasadach określonych w art. 151 [11] k.p. Zgodnie z powyższym pracownikowi wykonującemu pracę w niedzielę pracodawca w pierwszej kolejności powinien zapewnić inny, płatny dzień wolny od pracy, a dopiero w przypadku, gdy nie może tego uczynić powinien wypłacić mu wynagrodzenie powiększone o stosowny dodatek.
W zamian za pracę w niedzielę – dzień wolny powinien zostać udzielony w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w tym terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie – 100 % dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę.

Joanna Kaleta, autorka współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono  16.09.2016 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów