Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego
Firma (wynajmujący) wynajmuje spółce (najemca) hale produkcyjne oraz biuro. Z zawartej umowy wynika, iż najemca oprócz dzierżawy ponosi koszty za media, tj. energię, wodę i kanalizację, ogrzewanie (są zamontowane liczniki potrzebne do wyliczenia ilości). Wynajmujący kupuje te media od dostawców na rynku i refakturuje na najemcę. Fakturę zakupu od dostawców mediów wynajmujący otrzymuje w miarę terminowo, jednakże zajmuje trochę czasu jej podział oraz zaksięgowanie. Zdarza się, że refaktura na najemcę przygotowywana jest nawet w czasie dwóch miesięcy od momentu otrzymania faktury zakupu mediów. Jeśli chodzi o ujęcie na potrzeby podatku dochodowego od osób prawnych, spółka wynajmująca cofa się do daty pierwotnej sprzedaży, tj. daty wykonania usługi z faktury zakupu.
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu VAT u wynajmującego?
Czy zgodnie z art. 19a ust. 7 u.p.t.u. obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury określonych w art. 106i ust. 3 i 4 u.p.t.u., a w przypadku, gdy nie określono takiego terminu, z chwilą upływu terminu płatności?
Czy chodzi o termin płatności z faktury zakupu od dostawcy mediów?
Kiedy ujmować w rejestrach VAT refaktury wystawiane po czasie na najemcę?
Odpowiedź:
Obowiązek podatkowy w VAT powstaje w przedstawionej sytuacji z chwilą wystawienia refaktury, nie później jednak niż z chwilą upływu terminu płatności (tj. terminu płatności obowiązującego najemcę z tytułu płatności za odsprzedawane media).
Uzasadnienie:
Przepisy ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.) – dalej u.p.t.u., nie przewidują szczególnego sposobu powstawania obowiązku podatkowego przy tzw. refakturowaniu. Powoduje to, że obowiązek podatkowy z tytułu odsprzedaży towarów i usług dokumentowanych „refakturami” powstaje na zasadach właściwych dla odsprzedawanych towarów i usług (zob. wyrok NSA z 25.10.2012 r., I FSK 65/12).
Mając to na uwadze wyjaśnić pragnę, że obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży większości mediów powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż z chwilą upływu terminu płatności (zob. art. 19a ust. 5 pkt 4 w zw. z art. 19a ust. 7 w zw. z art. 106i ust. 3 pkt 4 u.p.t.u.). W przedstawionej sytuacji oznacza to, że obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje z chwilą wystawienia refaktury, nie później jednak niż z chwilą upływu terminu płatności (tj. terminu płatności obowiązującego najemcę z tytułu płatności za odsprzedawane media). W praktyce – zakładając, że termin płatności obowiązujący najemcę z tytułu płatności za odsprzedawane media jest późniejszy niż data wystawienia refaktury – obowiązek ten powstaje w dacie wystawiania refaktur i w tej też dacie refaktury powinny być ujmowane w ewidencji VAT.
Powyższe nie dotyczy jedynie refaktur dotyczących odsprzedaży usług, dla których obowiązek podatkowy nie powstaje we wskazany powyżej szczególny sposób. W zakresie tym obowiązek podatkowy powstaje najczęściej z chwilą faktycznego wykonania odsprzedawanych usług (zob. art. 19a ust. 1 u.p.t.u.).
Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 8.05.2017 r.