Odpowiedź:
Pobrane opłaty bankowe są kosztem uzyskania przychodu grudnia 2016 r., natomiast ich zwrot jest przychodem stycznia 2017 r.
Uzasadnienie:
Zadane pytanie dotyczy dwóch kwestii: momentu rozpoznania kosztu podatkowego oraz momentu powstania przychodu z tytułu jego zwrotu.
1. Moment zaliczenia opłat bankowych do kosztów podatkowych
Na podstawie art. 15 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1888 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p. koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Natomiast na podstawie ust. 4e niniejszego przepisu za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Tym samym, opłata za prowadzenie rachunku bankowego w grudniu 2016 r., która została zaliczona do kosztów rachunkowych grudnia 2016 r. (tzn. "zaksięgowana na grudzień"), stanowi również koszt podatkowy tego miesiąca.
2. Moment rozpoznania przychodu
Na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 6a u.p.d.o.p. nie uważa się za przychód zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli zatem opłata za prowadzenie rachunku bankowego została zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, to jej zwrot będzie przychodem.
Na podstawie art. 12 ust. 3e u.p.d.o.p. w przypadku otrzymania przychodu związanego z działalnością gospodarczą, do którego nie znajdują zastosowania szczególne regulacje w zakresie momentu powstania przychodu (np. data otrzymania faktury lub wykonania usługi), za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty. W mojej ocenie zwrot kosztów opłat bankowych stanowi zatem przychód w momencie jego dokonania na rachunek spółki – w omawianej sprawie trudno mówić o innym momencie powstania tego przychodu niż okres jego wpływu na konto.
Dominik Klemens, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 24.01.2017 r.
Kiedy pobrane opłaty bankowe są kosztem uzyskania przychodu?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoSpółka z o.o. ponosi koszty obsługi bieżącego rachunku bankowego. Spółka zaliczyła do kosztów podatkowych grudnia 2016 r. opłatę za prowadzenie rachunku za grudzień 2016 r., pobraną przez bank 5 stycznia 2017 r. Opłata za prowadzenie rachunku została ujęta przez spółkę w księgach rachunkowych dotyczących 2016 r. Bank zwrócił 19 stycznia 2017 r. na rachunek spółki pobraną opłatę za prowadzenie rachunku.Czy zwróconą opłatę spółka powinna zaliczyć do przychodów podatkowych 2016 r. oraz czy spółka prawidłowo zaliczyła pobraną opłatę w styczniu do kosztów grudnia?