Dokument przekazany do MF to efekt wewnętrznych konsultacji w regionalnych oddziałach KIBR oraz wśród biegłych rewidentów i firm audytorskich.
Obszerne konsultacje w środowisku biegłych rewidentów i dwa tygodnie wytężonej pracy zaowocowały stanowiskiem w sprawie zmian do ustawy. Do Izby wpłynął szereg uwag i opinii. Ich omówieniu i uporządkowaniu poświęcone zostało zwołane na 20 sierpnia br. nadzwyczajne posiedzenie KRBR. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali także przedstawiciele regionalnych oddziałów. Efektem prac jest dokument zawierający listę uwag i komentarzy Krajowej Rady Biegłych Rewidentów wobec rozwiązań zaproponowanych w założeniach ministerialnych.
– To zmiany o zasadniczym znaczeniu dla przyszłości naszej profesji oraz kształtu i roli samorządu. Priorytetem było dla nas zaangażowanie w proces konsultacji całego środowiska – wyjaśnia Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Prace nad stanowiskiem naszej profesji toczyły się w bardzo szybkim tempie. Projekt zmian do ustawy został przedstawiony 12 sierpnia br. KIBR miał jedynie czternaście dni na wydanie stanowiska i przekazanie uwag regulatorowi. Ostatnie tygodnie sierpnia to pilne konsultacje z regionalnymi oddziałami oraz indywidualnymi biegłymi rewidentami i firmami audytorskimi.
Zachęcamy do lektury pisma przewodniego kierowanego do Ministerstwa Finansów, w którym Krzysztof Burnos wskazuje i wyjaśnia kwestie wymagające szczególnej uwagi i dyskusji – to założenia, które w środowisku biegłych rewidentów budziły największe obawy.
Poniżej znajdują się linki do stanowiska KIBR oraz do załączników:
Stanowisko KIBR przesłane do MF
Załącznik 1: Uwagi do projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o biegłych rewidentach (...)
Załącznik 2: Dodatkowe uwagi do projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o biegłych rewidentach (...)