W Polsce zarejestrowano do tej pory 2,5 mln kas fiskalnych - tradycyjnych i online. Z tej liczby milion to obecnie kasy online.
Wiceminister finansów i wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej Anna Chałupa, cytowana przez PAP, przypomniała, że kasy online zostały wprowadzone na rynek 1 maja 2019 r. Powstało wtedy Centralne Repozytorium Kas (CRK). Dzięki temu przedsiębiorcy mogą m. in. fiskalizować (rejestrować) kasy rejestrujące online w Centralnej Ewidencji Kas Rejestrujących bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym. Do rejestracji kasy nie jest potrzebny udział pracownika urzędu, przedsiębiorca rejestruje urządzenie przez fiskalizację drogą elektroniczną. System umożliwia też rejestrację serwisantów kas rejestrujących.
- Sprawdź w LEX: Jakie konsekwencje ma czasowe zaprzestanie prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy online? >
Mniej kontroli u podatników
- Kasy online umożliwiają przekazywanie online danych o sprzedaży detalicznej do Centralnego Repozytorium Kas. Krajowa Administracja Skarbowa korzysta na bieżąco z tych danych. Wspierają one naszą administrację w działaniach analitycznych i kontrolnych. System kontroli przekazywania danych dotyczących ewidencji sprzedaży prowadzonej za pomocą kas rejestrujących jest jednym z kluczowych narzędzi do walki z tzw. szarą strefą – powiedziała Anna Chałupa.
- Sprawdź w LEX: Czy można skorzystać ulgi na zakup kasy w przypadku zakupów drukarek fiskalnych? >
- Sprawdź w LEX: Na jakich zasadach kasy rejestrujące mają być zintegrowane z drukarkami fiskalnymi? >
Stwierdziła, że dzięki analizie danych przesyłanych przez kasy online i większej skuteczności typowania podmiotów do kontroli MF ograniczyło znacznie liczbę kontroli u podatników. Kontrole prowadzone są tylko tam, gdzie to jest konieczne. W ocenie wiceszefowej KAS, przyczynia się to do wzmocnienia uczciwej konkurencji wśród przedsiębiorców.
Czas na kolejny krok - e-Paragon
- Obecnie pracujemy nad upowszechnieniem kolejnego rozwiązania – systemu dystrybucji paragonów fiskalnych w wersji elektronicznej – chodzi o tzw. Hub paragonowy. Rozwiązanie będzie dostępne od września br. i pozwoli na dostarczenie e-Paragonu kupującym na ich telefon – stwierdziła wiceminister Chałupa.
Czytaj też: E-fakturowanie będzie obowiązkowe od lipca 2024 roku >
29 lat historii kas fiskalnych
MF przypomniało, że Polska jest jednym z krajów o najdłuższej historii korzystania z kas rejestrujących i drukarek fiskalnych. Od 29 lat sklepy w Polsce wystawiają paragony papierowe z graficznym wizerunkiem logo fiskalnego, które identyfikuje paragon fiskalny. Zgodnie z przepisami przy sprzedaży detalicznej należy wydrukować i przekazać klientowi odpowiedni paragon fiskalny.
- Zobacz procedurę w LEX: Czynności podlegające obowiązkowi ewidencjonowania przy zastosowaniu kas online >
Każda kasa rejestrująca musi być zarejestrowana w systemie informatycznym Ministra Finansów i być zgodna ze szczegółowymi specyfikacjami. Kasy fiskalne przed dopuszczeniem do obrotu poddawane są procesowi certyfikacji. Zarówno rozwiązania konstrukcyjne, jak i oprogramowanie w kasach są badane przez Główny Urząd Miar. (am/pap)