Nowelizacją z 5 sierpnia 2015 r. uchylony został przepis art. 24d ustawy o PIT, który nakładał na podatników obowiązek korekty kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z faktury, która została zaliczona do kosztów podatkowych, a która nie została uregulowana w terminach określonych w ustawie.
Obowiązujące przepisy w katalogu dowodów księgowych, które stanowią podstawę zapisów w PKPiR, przewidują także dowody, na podstawie których podatnik dokonuje zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów. W związku z uchyleniem przepisu art. 24d ustawy o PIT z rozporządzenia zostały wykreślone te regulacje. Jednocześnie, do podatników, którzy przed 1 stycznia 2016 r. dokonali, na podstawie tego przepisu zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów albo zwiększenia przychodów, w zakresie możliwości zwiększenia kosztów uzyskania przychodów zastosowanie będą miały przepisy rozporządzenia w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2016 r.
Zgodnie z nowymi przepisami podatnicy, którzy prowadzą działalność B+R i zamierzają skorzystać z ulgi, są obowiązani w prowadzonej ewidencji wyodrębnić koszty działalności (w odrębnej kolumnie). Ponadto rozporządzenie wprowadza zwolnienie z obowiązku sporządzenia dwóch spisów z natury, tj. na 31 grudnia oraz na 1 stycznia następnego roku podatkowego, w przypadku podatników, którzy kontynuują działalność i zwolnienie z obowiązku wydrukowania księgi prowadzonej przy użyciu komputera.
Rozporządzenie ministra finansów z 31 marca 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. poz. 467) weszło w życie 8 kwietnia 2016 r.
Dowiedz się więcej z książki | |
Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych
|