Obowiązkiem przekazywania postaci elektronicznej ksiąg podatkowych i dowodów księgowych na żądanie organów podatkowych i organów kontroli skarbowej od 1 lipca 2016 r. objęte są duże podmioty, a od 1 lipca 2018 r. obejmie on również mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Natomiast obowiązek comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT (ewidencji zakupu i sprzedaży VAT) mają duże (od 1 lipca 2016 r.) i małe oraz średnie firmy (od 1 stycznia 2017 r.). Od 1 stycznia 2018 r. JPK_VAT przekazywać będą musieli także mikro przedsiębiorcy.
Zobacz: Do 27 lutego należy przekazać JPK_VAT za styczeń 2017 r. >>
Jednolity Plik Kontrolny zdążył już wzbudzić wiele kontrowersji i problemów praktycznych wśród przedsiębiorców. Jednocześnie, z uwagi na fakt, iż w chwili obecnej jedynie część z nich została w pełni objęta nowymi regulacjami, pokuszenie się o stwierdzenie, że lista problematycznych kwestii została już wyczerpana, byłoby z pewnością myśleniem życzeniowym.
Cenną pozycją w codziennych przygotowaniach do raportowania podatkowego, czy też w ramach wsparcia klientów w takim procesie, może się okazać dostępna już w przedsprzedaży publikacja wydawnictwa Wolters Kluwer - "Jednolity Plik Kontrolny". Ambicją jej autorów, pod red. naukową Marcina Sidelnika i Przemysława Grzanki, było nie tylko omówienie poszczególnych struktur JPK w przystępny sposób, ale też przeprowadzenie czytelników przez pół roku ich doświadczeń w procesach wdrażania i raportowania Jednolitego Pliku Kontrolnego.
Publikacja przedstawia praktyczne wskazówki odnoszące się do przygotowania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) zgodnie z wymogami Ministerstwa Finansów, zarówno od strony prawnopodatkowej jak i technicznej. Zawarto w niej informacje i wyjaśnienia na temat wybranych struktur JPK poświęconych ewidencji prowadzonej na potrzeby podatku od towarów i usług, faktur, ksiąg rachunkowych, magazynów oraz wyciągów bankowych.
Ponadto w publikacji opisano obowiązki podatników związane z nowym modelem raportowania danych podatkowych w formie elektronicznej, uwzględniając aspekty procedury podatkowej - w tym nową procedurę kontroli celno-skarbowej, a także wskazano na potencjalne sankcje z tytułu niedostosowania się do nowych wymagań. W opracowaniu zaprezentowano również zarys budowy wybranych struktur JPK oraz czytelne zestawienia przedstawiające, które informacje, w jakim formacie i z jakimi ograniczeniami wymagane są przez kluczowe struktury JPK.