Firma dokonuje sprzedaży za granicę do krajów Unii Europejskiej. Wystawia fakturę jedną na tydzień (w ciągu 7 dni) za kilka wydań towarów.
Czy postępuje prawidłowo?
Czy należy wystawiać fakturę w każdym przypadku wydania towaru (wykonania usługi)?
Czy jeżeli wystawia jedną fakturę za kilka sprzedaży, to jaki należy zastosować kurs do wyceny tej faktury- z dnia poprzedzającego wystawienie faktury?
Podatnik może wystawić jedną fakturę VAT (zbiorczą) dokumentującą sprzedaż kilku towarów na rzecz danego klienta, o ile spełnione będą warunki wskazane w niniejszej odpowiedzi.
Kursem waluty, jaki powinien być stosowany przy wystawieniu faktury VAT, jest kurs średni NBP z dnia jej wystawienia. Dopiero, gdyby na ww. dzień kurs ten nie został wyliczony i ogłoszony, możliwym jest wówczas zastosowanie ostatnio wyliczonego i ogłoszonego (przez NBP) kursu tej waluty.
Udzielając odpowiedzi na pytanie Podatnika wskazać należy, iż ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn zm.), nie zawiera w swej treści przepisów dotyczących wystawiania faktur VAT dokumentujących kilka czynności (tzw. faktur zbiorczych).
Powyższa kwestia nie została również unormowana w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798, z późn. zm.) - dalej r.z.n.p., w którym szczegółowo określone zostały zasady wystawiania faktur VAT.
Stosownie do § 13 ust. 1 r.z.n.p. fakturę wystawia się, co do zasady, nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (szczególne terminy wystawiania faktur VAT określone zostały w § 13 ust. 2 - dot. sprzedaży ciągłej, oraz § 14 i § 15 r.z.n.p.). Ze wskazanego tutaj przepisu wywieść można w sposób pośredni, iż Podatnik dokonujący dostawy (sprzedaży) towarów na rzecz tego samego nabywcy w przeciągu np. 5 dni, może wystawić jedną fakturę VAT dokumentującą te dostawy, przy czym faktura ta powinna zostać wystawiona nie później niż siódmego dnia licząc od pierwszej dostawy (pierwszego wydania towaru).
Możliwość wystawiania faktury VAT zbiorczej, o której mowa w poprzednim akapicie, znajduje potwierdzenie zarówno wśród przedstawicieli doktryny prawa podatkowego, jak i wśród organów podatkowych (por. Z. Modzelewski, G. Mularczyk, Ustawa o VAT. Komentarz, Warszawa 2006 r.; postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli z dnia 10 lutego 2006 r., US.III-406/5/2006).
W konsekwencji, Podatnik może wystawić jedną fakturę VAT, np. na koniec tygodnia, dokumentującą dokonane od początku tego tygodnia dostawy towarów na rzecz danego klienta. Istotnym jest jednak, aby ww. faktura w szczególności: dokumentowała dostawy towarów dokonane tylko na rzecz jednego klienta (nie można wystawić faktury VAT zbiorczej, która dokumentowałaby dostawy towarów dokonane na rzecz różnych nabywców);została wystawiona nie później niż siódmego dnia od dnia dokonania pierwszej dostawy (dokonania pierwszego wydania towaru);spełniała wymogi odnośnie jej treści przewidziane zwłaszcza w § 9 i nast. r.z.n.p. - w tym celu sugerowanym jest, aby przy każdej z dostaw wyszczególnionych na fakturze VAT zbiorczej określać dzień, miesiąc i rok tej dostawy (datę sprzedaży).
Odnoście kursu waluty stosowanego przy wystawianiu faktury VAT zbiorczej należy stwierdzić, iż zgodnie z § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970, z późn. zm.), kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. Ustęp 2 stanowi, iż w przypadku, gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. Natomiast zgodnie z ustępem 3 tego paragrafu, w przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
Jeżeli więc Podatnik wystawia z końcem tygodnia fakturę VAT zbiorczą dokumentującą dostawy towarów dokonane w trakcie tego tygodnia (na rzecz jednego nabywcy), wówczas powinien on zastosować kurs średni waluty obcej wyliczony i ogłoszony przez NBP na dzień wystawienia ww. faktury. Dopiero, gdyby w tym dniu nie wyliczono i ogłoszono kursu średniego, wówczas Podatnik może zastosować kurs (NBP) wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony (najczęściej będzie to kurs waluty z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury).
Okoliczność, że faktura VAT zbiorcza obejmuje kilka dostaw towarów nie ma znaczenia dla omawianej tutaj kwestii, gdyż wystawienie faktury zbiorczej jedynie zastępuje pojedyncze faktury VAT, w przypadku których wystawienie ich w tym samym dniu (z zachowaniem terminu siedmiu dni od dnia dostawy-wydania towaru) skutkowałoby również zastosowaniem względem nich tego samego kursu waluty.