Sprawa dotyczyła opodatkowania dostawy i montażu technologii systemu kanalizacji ciśnieniowej. Chodziło o spółkę, która prowadzi działalność gospodarczą polegającą na dostawie technologii systemu kanalizacji ciśnieniowej oraz wykonywaniu robót budowlanych polegających na montażu technologii systemu kanalizacji ciśnieniowej, tj. wykonywaniu usług wymienionych pod poz. 24 załącznika nr 14 do ustawy o VAT w grupowaniu PKWiU 43.22.11.0 - roboty związane z wykonywaniem instalacji wodno-kanalizacyjnych i odwadniających. Spółka zawiera umowy na dostawy i montaż technologii systemów kanalizacji ciśnieniowej. Teraz planuje zawierać umowy na dostawę i montaż systemu kanalizacji ciśnieniowej, jako podwykonawca. Jednak nie zawsze będzie posiadała wiedzę, czy zamawiający jest głównym wykonawcą czy też podwykonawcą. Świadczona przez nią usługa budowlana polegać będzie na wykonaniu montażu i podłączenia technologii systemu kanalizacji ciśnieniowej do systemu rur wybudowanego przez inny podmiot. Wynagrodzenie dotyczące realizacji przedmiotu umowy określane będzie przez strony umowy oddzielnie za dostawę kompletu technologii systemu kanalizacji ciśnieniowej i oddzielnie za montaż technologii. Również faktura wystawiana przez spółkę będzie obejmować dwie pozycje, tj. łączną cenę za dostawę, dla której spółka stosuje stawkę podatku w wysokości 23%, oraz łączne wynagrodzenie za montaż, który opodatkowuje z zastosowaniem mechanizmu odwrotnego obciążenia.
Spółka zapytała fiskusa, czy postępuje prawidłowo. Organ uznał, że tak. Uznał, że w celu dokonania prawidłowej kwalifikacji czynności pod kątem określenia skutków podatkowych, rozważenia wymaga kwestia tzw. świadczeń złożonych. Według niego dostawa kompletu technologii systemu kanalizacji ciśnieniowej oraz wykonywane usługi montażu technologii systemu kanalizacji ciśnieniowej mają charakter samoistny i mogą być wykonywane niezależnie od siebie. Nie występuje między nimi tak ścisły związek, by nie było możliwe ich wyodrębnienie. W konsekwencji należy wskazać, że występują tu dwa odrębne, niezależnie opodatkowane świadczenia, tj. dostawa towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy oraz świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy. Zatem wystawiana faktura powinna zawierać dwie pozycje, z których jedna dotyczyć będzie dostawy kompletu technologii systemu kanalizacji ciśnieniowej, którą należy opodatkować właściwą stawką podatku VAT, natomiast druga pozycja na fakturze dotyczyć będzie usługi montażu technologii systemów kanalizacji ciśnieniowej, do której znajdzie zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia. Organ jednocześnie zwrócił uwagę, że na gruncie przepisów dotyczących podatku od towarów i usług brak jest przeciwwskazań dla dokumentowania na jednej fakturze czynności podlegających różnym zasadom opodatkowania.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 marca 2017 r., sygn. 1462-IPPP3.4512.107.2017.1.RM, LEX nr 342299