Potwierdza to minister rozwoju i finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 16763. Wnioskodawca – poseł Paweł Horała - sugerował wydłużenie terminu na złożenie korekty zeznania podatkowego. Pytał, czy istnieje ważny powód, aby pozbawiać podatników możliwości przekazania 1% podatku na organizacje społeczne z powodu późniejszego złożenia korekty deklaracji. Poseł podawał przykład podatników, którzy podczas składania w urzędzie skarbowym korekty deklaracji podatkowej PIT w terminie późniejszym niż 30 dni po złożeniu oryginalnej deklaracji otrzymywali informację, iż wskazanie organizacji pożytku publicznego mającej otrzymać 1% podatku jest nieskuteczne.

Korekta w ciągu miesiąca
Odnosząc się do interpelacji poselskiej, minister finansów wyjaśnił, że naczelnik urzędu skarbowego przekazuje organizacji pożytku publicznego (działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz wybranej przez podatnika z wykazu organizacji) kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego wynikającego:
1)    z zeznania złożonego w terminie określonym dla jego złożenia, albo
2)    z korekty zeznania, jeżeli została dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu do złożenia zeznania.

Przyznał, że wcześniej możliwe było złożenie korekty w terminie dwóch miesięcy. Powodowało to jednak przekazywanie organizacjom środków z 1% podatku dopiero w trzecim i czwartym miesiącu od upływu terminu dla złożenia zeznania (czyli w lipcu i sierpniu w przypadku 1% z PIT-37). Rozwiązanie to było kwestionowane przez organizacje zajmujące się wypoczynkiem dzieci i młodzieży w okresie wakacyjnym.
Zdaniem MF wydłużenie terminu składania korekt wymagałoby wydłużenia terminu przekazywania środków z 1% przez naczelników urzędów skarbowych, co w praktyce oznaczałoby późniejsze dysponowanie tymi kwotami przez organizacje pożytku publicznego. Dla części organizacji – z uwagi na charakter prowadzonej przez nie działalności – byłoby to rozwiązanie niekorzystne.

Organizacje nie muszą zwracać otrzymanych kwot
Ministerstwo Rozwoju i Finansów wskazało, że organizacje pożytku publicznego są i tak w dobrej sytuacji. Jeśli podatnik skoryguje swój PIT w terminie późniejszym niż miesiąc, pozostaje ona bez wpływu na wielkość przekazywanej darowizny. Co istotne, organizacje nie muszą zwracać do budżetu państwa środków, jakie otrzymały na podstawie terminowo złożonego zeznania, w sytuacji jego skorygowania po upływie miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania. Jedynie w przypadku, gdy korekta dokonana jest w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania, naczelnik urzędu skarbowego realizuje wniosek zawarty w tej korekcie.

Czas na wiążącą korektę
Z obserwacji Izabeli Rutkowskiej, doradcy podatkowego, prowadzącej własną kancelarię prawną, wynika, że powody, dla których pierwotnie złożone zeznanie należy skorygować są naprawdę różne, przy czym zwykle jest to spowodowane tym, że podatnik zapomniał o jakimś źródle przychodów, szczególnie jeśli miał ich wiele. Ekspertka przypomina sobie jeden przypadek, gdy jej klient poprosił o zmianę organizacji pożytku publicznego, która była wskazana w pierwotnym zeznaniu.
 
Zdaniem Izabeli Rutkowskiej, obecnie obowiązujące rozwiązanie, które dopuszcza złożenie nie później niż do końca maja roku następującego po rozliczanym roku podatkowym korekty np. zeznania PIT-37  obejmującego zmianę w zakresie organizacji, której podatnik chce przekazać 1% swojego podatku, jest racjonalne.