Odpowiedź:

Opodatkowanie gruntów jako tzw. gruntów pozostałych będzie uzasadnione jeżeli w wyniku zaprzestania wykonywania działalności w ramach spółki cywilnej grunty nie będą już w posiadaniu przedsiębiorcy/przedsiębiorców/podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Sam fakt zawieszenia działalności nie stanowi przesłanki do stosowania niższych stawek podatku od nieruchomości. Pomimo zawieszenia działalności grunty będące w posiadaniu przedsiębiorcy powinny być opodatkowane wg stawki podatku przewidzianej dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. 

Uzasadnienie:

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 716 z późn. zm.) – dalej u.p.o.l., pod pojęciem gruntów związanych z działalnością gospodarczą rozumie się grunty będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Opodatkowaniu zatem wg najwyższej stawki podatku od nieruchomości, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. a u.p.o.l., będą podlegały wyłącznie grunty będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. U.p.o.l. nie wskazuje jakoby o stosowaniu najwyższej stawki podatku przesądzał sam fakt odpowiedniego sklasyfikowania gruntów – w tym sklasyfikowania gruntów jako gruntów przemysłowe (Ba). Jeżeli grunty przemysłowe nie będą w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, to nie będzie podstaw do ich opodatkowania jako gruntów związanych z działalnością gospodarczą.

Z przedstawionych w pytaniu okoliczności wynika, że spółka cywilna, w ramach której były wykorzystywane grunty, zaprzestała prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli w wyniku zaprzestania wykonywania działalności przez spółkę, grunty nie będą już w posiadaniu przedsiębiorcy/przedsiębiorców/podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, to nie będzie podstaw do ich opodatkowania wg stawek podatku od nieruchomości przewidzianych dla gruntów związanych z działalnością gospodarczą. Należy je wówczas opodatkować jako grunty pozostałe (art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. c u.p.o.l.). Jeżeli jednak okaże się, że nadal są one w posiadaniu przedsiębiorców (na przykład w związku z faktem, że wspólnicy spółki prowadzą indywidualne działalności gospodarcze), to grunty te nadal powinny być opodatkowane wg najwyższych stawek podatku.
   
Przepisy u.p.o.l. nie przewidują preferencyjnych stawek podatku od nieruchomości w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej. Pomimo zawieszenia przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej, grunty, budynki i budowle nadal pozostają w jego posiadaniu. Nadal podlegają one zatem opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawek najwyższych (por. wyrok WSA w Gdańsku z dnia 2 lutego 2011 r., I SA/Gd 1028/10).

Krzysztof Kamiński, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono  9.01.2017 r.
 

Vademecum Głównego Księgowego
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami