Odpowiedź:

W przypadku wprowadzenia samochodu do działalności gospodarczej będzie on stanowił majątek przedsiębiorcy (podatnika VAT), a co za tym idzie, jego późniejsza sprzedaż powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług. W razie sprzedaży samochodu na rzecz kontrahenta (podatnika) z innego kraju UE będziemy mieli do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, która po spełnieniu warunków opisanych w uzasadnieniu będzie opodatkowana stawką podatku w wysokości 0%.

Uzasadnienie:

W przypadku wprowadzenia samochodu do działalności gospodarczej będzie on stanowił majątek przedsiębiorcy (podatnika VAT), a co za tym idzie, jego późniejsza sprzedaż powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Bez znaczenia będzie, że został on wstępnie nabyty na cele prywatne.

W wyniku wprowadzenia samochodu do majątku firmy, podatnik uzyska prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na nabycie paliwa lub jego eksploatację w wysokości 100% lub 50% (zob. art. 86a ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej u.p.t.u.).

W razie sprzedaży samochodu na rzecz kontrahenta (podatnika) z innego kraju UE będziemy mieli do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów (zakładam, że nie mamy do czynienia z nowym środkiem transportu – art. 2 pkt 10 lit. a u.p.t.u.).

Co do zasady, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (art. 13 ust. 1 u.p.t.u.).

Jeśli zaś chodzi o obowiązek podatkowy, to w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów powstaje on z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy (art. 20 ust. 1 u.p.t.u.).

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów opodatkowana jest stawką 0%, jeśli spełnione zostaną warunki określone w art. 42 ust. 1 u.p.t.u., a mianowicie:
1) podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej;
2) podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Dowody, o których mowa w tym przepisie, zostały wymienione w art. 42 ust. 3 u.p.t.u. Są nimi następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:
1) dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),
2) specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku.

Natomiast w przypadku, gdy powyższe dokumenty nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, to – zgodnie z art. 42 ust. 11 u.p.t.u. – dowodami, o których mowa w ust. 3 pkt 2 i 3, mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:
1) korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;
2) dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;
3) dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny - dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania;
4) dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Co istotne, NSA w uchwale z 11.10.2010 r. (sygn. akt I FPS 1/10) stwierdził, że w świetle art. 42 ust. 1, 3 i 11 u.p.t.u. dla zastosowania stawki 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów wystarczającym jest, aby podatnik posiadał jedynie niektóre dowody, o jakich mowa w art. 42 ust. 3 ustawy, uzupełnione dokumentami, wskazanymi w art. 42 ust. 11 ustawy lub innymi dowodami w formie dokumentów, o których mowa w art. 180 § 1 ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ), o ile łącznie potwierdzają fakt wywiezienia i dostarczenia towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Tym samym, w celu zastosowania stawki 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów konieczne jest posiadanie dokumentów, które łącznie potwierdzają fakt wywiezienia i dostarczenia towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy do nabywcy w innym państwie UE.

Oczywiście do podatnika należy podjęcie decyzji, czy posiadane dokumenty w sposób wystarczający dokumentują wywiezienie i dostarczenie towarów.

W przypadku wywozu samochodu, należy również zwrócić uwagę na przepis art. 42 ust. 4 u.p.t.u., zgodnie z którym w przypadku wywozu towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów bezpośrednio przez podatnika dokonującego takiej dostawy lub przez ich nabywcę, przy użyciu własnego środka transportu podatnika lub nabywcy, podatnik powinien posiadać następujące dokumenty, aby zastosować stawkę 0%:
1) specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku
2) dokument zawierający co najmniej:
- imię i nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz nabywcy tych towarów
- adres, pod który są przewożone towary, w przypadku gdy jest inny niż adres siedziby lub miejsca zamieszkania nabywcy
- określenie towarów i ich ilości
- potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca, o którym mowa w pkt 1 lub 2, znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju
- rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towary, lub numer lotu – gdy towary są przewożone środkami transportu lotniczego.

Mariusz Jabłoński, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 16.08.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Doradcy Podatkowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów