Odpowiedź:
Dostawa za granicę w procedurze VAT-marża nie stanowi wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Uzasadnienie:
Rozliczenie VAT w procedurze marży można zastosować również do dostawy towarów za granicę, odpowiadającej wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT). WDT nie występuje bowiem, gdy dostawa towarów opodatkowana jest na zasadzie marży (art. 13 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u.). Po stronie nabywcy w takiej sytuacji nie występuje bowiem WNT (por. art. 10 ust. 1 pkt 4 u.p.t.u.).
O ile zatem przedmiotowa dostawa samochodu spełnia wymogi przewidziane w art. 120 u.p.t.u., to może zostać udokumentowana fakturą VAT marża w Polsce. Jest to zatem lustrzana sytuacja, do nabycia samochodu z niemieckiego komisu z fakturą VAT-marża.
Nie trzeba rozliczając się rejestrować do podatku VAT w Niemczech. Dostawa opodatkowana na zasadzie marży jest bowiem uregulowana w szczególny sposób również w Niemczech. Wynika to z art. 312 i nast. dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L z 2006 r. Nr 347/1).
Krzysztof Klimek, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 16.08.2016 r.
Jakie konsekwencje wywoła na gruncie VAT dostawa za granicę w procedurze VAT-marża?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoCzynny podatnik VAT nabył od niepodatnika samochód w celu dalszej odsprzedaży. Naliczył 10% marży i chce sprzedać go czynnemu podatnikowi na terenie UE (Niemcy).Jaki dokument powinien wystawić?W normalnym trybie w Polsce wystawiłby fakturę VAT-marża, co skutkowałoby opodatkowaniem tylko 10% marży. Czy mogę wystawić fakturę VAT marża? Czy tę marżę mogę opodatkować w Polsce, czy muszę zarejestrować się w Niemczech i tam wystawić fakturę?