Odpowiedź:
Do momentu cesji umowy spółka może zaliczać do swoich kosztów raty leasingowe z tytułu umowy leasingu.
Uzasadnienie:
Podatkową definicję umowy leasingu znaleźć można w art. 23a pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – rozumie się przez nią umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej "finansującym", oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej "korzystającym", podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów.
Leasing dzieli się na
1) operacyjny – bardzo zbliżony do najmu,
2) kapitałowy – bardzo zbliżony do zakupu na raty.
Leasing operacyjny został uregulowany w art. 23b u.p.d.o.f. Zgodnie z jego treścią opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego (pomijając leasing prywatny), jeżeli:
1) umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem umowy leasingu są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 5 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości;
2) suma ustalonych opłat w umowie leasingu pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu.
Jednym z kluczowych pojęć w podatkowoprawnej konstrukcji leasingu jest podstawowy okres tj. umowy leasingu – rozumie się przez to czas oznaczony, na jaki została zawarta ta umowa, z wyłączeniem czasu, na który może być przedłużona lub skrócona. W przypadku zmiany strony lub stron tej umowy podstawowy okres umowy uważa się za zachowany, jeżeli inne postanowienia umowy nie uległy zmianie (art. 23a pkt 2 u.p.d.o.f.). Oznacza to w praktyce, że w przypadku cesji umowy, podatnik może zaliczać do swoich kosztów czynsze leasingowe do momentu cesji, a później powinien robić to nowy korzystający.
Tadeusz Szczupaczyński-Dotryw,
autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 30.09.2016 r.
Jakie będą skutki podatkowe cesji umowy leasingu lub sprzedaży przedmiotu leasingu?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoSpółka jawna zdecydowała się dokonać cesji leasingu operacyjnego dotyczącego samochodu osobowego, który do tej pory był oddawany w najem dla firmy zewnętrznej. Ponieważ najem samochodu już nie będzie kontynuowany znaleziono firmę, która chciałaby przejąć leasing. Leasing operacyjny został zawarty w lutym 2016 r. Czy możemy raty leasingowe zaliczać do kosztów podatkowych jeśli cesja zostanie dokonana w październiku?