Pytanie
Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą od 5 lat jest małym podatnikiem, wystawia faktury MP, płaci podatki kwartalnie. We wrześniu 2012 r. przekroczyła limit 1.200.000 euro.
Jakich formalności należy dokonać w urzędzie skarbowym (jakie dokumenty złożyć, w jakich terminach)?
Czy firma będzie mogła nadal rozliczać się kwartalnie i płacić podatki kwartalnie?
Odpowiedź
W związku z tym, że firma przekroczyła limit obrotów wynosząca 1.200.000 euro brutto, traci ona status małego podatnika, zarówno na gruncie podatku dochodowego, jak i podatku od towarów i usług.
Od rozliczenia za październik powinna składać miesięczne deklaracje VAT-7. Może ewentualnie składać deklaracje kwartalne, lecz VAT-7D, a nie VAT-7K. Dla tych deklaracji kwartalnych obowiązuje konieczność wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek.
Prawo do wpłacania zaliczek kwartalnych na podatek dochodowy mają "podatnicy będący małymi podatnikami". Jeśli podatnik przekracza limit obrotów i przestaje być "małym podatnikiem", to wówczas traci prawo do wpłacania zaliczek kwartalnych.
Uzasadnienie
Instytucja małego podatnika jest przewidziana zarówno na gruncie podatku dochodowego, jak i podatku od towarów i usług. Definicje małego podatnika zawarte są w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f. oraz przepisach ustawy o podatku od towarów i usług – dalej u.p.t.u.
Zgodnie z przepisem art. 5a pkt 20 u.p.d.o.f. pod pojęciem małego podatnika rozumie się podatnika, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro; przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł.
Taką samą definicję zawiera przepis art. 2 pkt 25 lit. a u.p.t.u.
Jednym z uprawnień małych podatników jest możliwość kwartalnego rozliczania się z podatku od towarów i usług oraz kwartalnego rozliczania zaliczek na podatek dochodowy.
W związku z tym, że firma przekroczyła limit obrotów wynosząca 1.200.000 euro brutto, traci ona status małego podatnika, zarówno na gruncie podatku dochodowego, jak i podatku od towarów i usług.
Zgodnie z przepisem art. 99 ust. 5 u.p.t.u. Powinniście Państwo składać miesięczne deklaracje VAT-7 począwszy od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym nastąpiło przekroczenie granicznych kwot obrotów. Powinna zatem złożyć deklarację VAT-7 za październik (biorąc pod uwagę, że we wrześniu nastąpiło przekroczenie kwoty obrotów).
Firma może ewentualnie składać deklaracje kwartalne VAT-7D (a nie VAT-7K), tyle że przy składaniu tych deklaracji trzeba płacić zaliczki miesięczne na podatek VAT za dany kwartał. Jeśli chcielibyście składać kwartalne deklaracje VAT-7D, to powinniście do 25 listopada złożyć informację, że mimo przekroczenia w III kwartale limitu obrotów, będziecie nadal składać deklaracje kwartalne (tyle że VAT-7D).
Prawo do wpłacania zaliczek kwartalnych mają "podatnicy będący małymi podatnikami". Jeśli podatnik przekracza limit obrotów i przestaje być "małym podatnikiem", to wówczas traci prawo do wpłacania zaliczek kwartalnych. Przepisy wprawdzie tego jednoznacznie nie określają, lecz przyjąć należy, że utrata prawa do zaliczek kwartalnych następuje z końcem tego kwartału, w którym przekroczono limit obrotów warunkujący bycie "małym podatnikiem". Począwszy od zaliczki za pierwszy miesiąc następujący po kwartale, w którym przekroczono limit obrotów, firma powinna płacić zaliczki miesięczne.
Uwagi
Proszę pamiętać o tym, że kwota będąca równowartością 1.200.000 euro jest kwotą graniczną, od której zależy prowadzenie ksiąg rachunkowych przez osobę fizyczną. Jest ona wprawdzie liczona nieco inaczej (jako kwota netto; oraz nie obejmuje całej sprzedaży podatnika), jednakże nie jest wykluczone, że wobec przedsiębiorcy powstanie obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych (jeśli dotychczas księgi te nie były prowadzone).
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego
Przywołane akty prawne:
Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 361)
Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.)