Odpowiedź:
Przeliczenia należy dokonać według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, czyli na 1 września 2016 r.
Uzasadnienie:
Jeśli chodzi o moment odliczenia podatku naliczonego, to zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u. prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.
Dodatkowo należy wziąć pod uwagę przepis art. 86 ust. 10b pkt 1 u.p.t.u., zgodnie z którym prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w opisanym przypadku powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.
Zgodnie z art. 19a ust. 3 u.p.t.u., usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.
Należy jednak zwrócić uwagę, że jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty (art. 19a ust. 8 u.p.t.u.).
Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego jednoznacznie wynika, że obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19a ust. 8 u.p.t.u. powstał z momentem dokonania przedpłaty, czyli w dniu 2 września 2016 r.
Jeśli chodzi o prawidłowy kurs waluty, przeliczenia należy dokonać według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, czyli na 1 września 2016 r. (art. 31a ust. 1 u.p.t.u.).
Mariusz Jabłoński, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 27.09.2016 r.
Jaki kurs waluty należy zastosować do przeliczenia importu usług na potrzeby VAT?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoOtrzymałam fakturę dot. importu usług zarządzania za III kwartał 2016 r. Jest to usługa ciągła, fakturowana kwartalnie. Termin płatności to 20 października 2016 r. Faktura została wystawiona 1 września 2016 r. Termin zakończenia usługi ciągłej przypada 30 września 2016 r. Faktura została zapłacona 2 września 2016 r. przed wykonaniem usługi. Jaki kurs waluty należy zastosować do przeliczenia importu usług na potrzeby VAT?