Pytanie
Jaka stawka VAT obowiązuje na produkty rolne kupione od rolnika?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 30 stycznia 2012 r.
Dostawy (sprzedaż) produktów rolnych kupowanych od rolników są opodatkowane - zależnie od rodzaju tych produktów - stawkami 5%, 8% oraz 23%.
Uzasadnienie
Stawka podatku na dostawy towarów nie zależy, co do zasady, od tego od kogo towary te zostały zakupione. Dotyczy to również towarów (np. produktów rolnych) nabywanych od rolników. Dostawy tych towarów opodatkowane są zawsze stawką dla nich właściwą.
Po pierwsze może to być stawka 5%. Stawka ta obowiązuje w zakresie wynikającym z art. 41 ust. 2a w zw. z załącznikiem nr 10 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u. W załączniku tym wymienionych jest 35 grup towarów (w tym produktów rolnych), do których ma zastosowanie stawka 5%.
W pozostałym zakresie dostawy towarów (w tym produktów rolnych) kupowanych od rolników opodatkowane są według stawki 8% (w zakresie wynikającym z art. 41 ust. 2 w zw. z załącznikiem nr 3 w zw. z art. 146a pkt 2 u.p.t.u.) oraz według stawki 23% (w pozostałym zakresie).
Dodać należy, że stawek podatku obowiązujących na produkty rolne nabywane od rolników (a więc stawek 5%, 8% i 23%) nie należy mylić ze stawką zryczałtowanego zwrotu podatku, który przysługuje tzw. rolnikom ryczałtowym w przypadkach, gdy sprzedają produkty rolne (i świadczą usługi rolnicze) czynnym podatnikom VAT. Stawka ta wynosi 7% (zob. art. 115 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 3 u.p.t.u.) i w żaden sposób nie wpływa na stawkę podatku właściwą przy dostawach (sprzedaży) produktów rolnych nabywanych od rolników ryczałtowych.
Ziemniaki klasyfikowane są na gruncie PKWiU w grupowaniu 01.13.51.0, pory w grupowaniu 01.13.44.0, zaś buraki i selery – w grupowaniu o symbolu 01.13.49.0. Dostawa tych wszystkich produktów opodatkowana jest stawką 5% na podstawie art. 41 ust. 2a w zw. z poz. 1 załącznika nr 10 do u.p.t.u. A zatem sprzedaż ziemniaków, buraków, porów oraz selerów kupionych od rolnika opodatkowana jest podatkiem VAT według stawki 5%.
W uzupełnieniu pragnę wyjaśnić, że art. 116 ust. 1 u.p.t.u. stanowi, że podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy. A zatem u nabywcy produktów rolnych (np. ziemniaków) od rolnika ryczałtowego pozostaje kopia faktury VAT RR.
Obowiązek wystawienia faktury VAT RR istnieje w przypadku każdego zakupu produktów rolnych dokonywanego przez podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny od rolnika ryczałtowego. Nie jest dopuszczalne dokumentowanie takich zakupów dowodami wewnętrznymi zamiast fakturami VAT RR.
Tomasz Krywan