Odpowiedź:

W sytuacji opisanej w pytaniu, przy sprzedaży samochodu będącego środkiem trwałym należy zastosować stawkę ryczałtu ewidencjonowanego w wysokości 3% przychodu ze sprzedaży, bez pomniejszania tego przychodu o niezamortyzowaną wartość początkową samochodu.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2016 r. poz. 2180 ze zm.) – dalej u.z.p.d.
– opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.) – dalej u.p.d.o.f., z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1e i 1f u.z.p.d.

Skoro opodatkowaniu podlega przychód, nie ma zastosowania art. 24 ust. 2 u.p.d.o.f. definiujący dochód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. f u.z.p.d., ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% przychodów z odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z tej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat, będących:
– środkami trwałymi podlegającymi ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
– składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 u.p.d.o.f., z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g u.p.d.o.f., nie przekracza 1500 zł,
– składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych.

Zatem przy sprzedaży samochodu będącego środkiem trwałym należy zastosować stawkę ryczałtu ewidencjonowanego w wysokości 3% przychodu ze sprzedaży, bez pomniejszania tego przychodu o niezamortyzowaną wartość początkową tego samochodu.

Karol Różycki, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono  31.03.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów