Odpowiedź:

Przychód ze sprzedaży powstanie w dacie przeniesienia własności, bez względu na termin płatności.

Uzasadnienie:

Artykul 14 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.) – dalej u.p.d.o.p. – stanowi, że przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Natomiast art. 12 ust.3a u.p.d.o.p. stanowi, że za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.

Dodatkowe warunki (np. usługa świadczona w dłuższym okresie, opłacana cyklicznie) nie mają zastosowania w przypadku sprzedaży nieruchomości.

Wojewódzki Sąd administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 1.01.2016 r., I SA/Wr 1625/15, orzekł: „Dniem powstania przychodu należnego z działalności gospodarczej (z tytułu dostawy towarów) jest co do zasady dzień wydania towaru, chyba że wcześniej podatnik wystawił fakturę lub uregulowano należność, albowiem każde z tych zdarzeń, w zależności od tego, które wystąpi pierwsze, spowoduje powstanie przychodu podatkowego. Widać stąd, że chwila powstania przychodu jest oderwana od stanu wymagalności wierzytelności w rozumieniu prawa cywilnego i jest sztywno wyznaczona przez ustawodawcę podatkowego.”

Tak więc data dokonania przez nabywcę płatności za nabytą nieruchomość nie ma znaczenia dla ustalenia przychodu do opodatkowania u sprzedawcy. Przychód ten powstanie w dacie dokonania sprzedaży – a zatem w dacie aktu notarialnego.

Małgorzata Niedźwiedzka,
autorka współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono  3.03.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów