Odpowiedź:
Środki przelane na konto ZFŚS stanowią koszt uzyskania przychodu bieżącego okresu, pod warunkiem, że zostaną one wydatkowane zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o ZFŚS.
Uzasadnienie:
Jak rozumiem, spółka poniosła koszty zaległych składek ZUS oraz odsetek ze środków ZFŚS. W chwili obecnej spółka zamierza dokonać dodatkowego odpisu na konto funduszu w celu uniknięcia uszczuplenia zgromadzonych tam środków. Stąd dla zaliczenia obecnego odpisu na ZFŚS do kosztów uzyskania przychodu nie ma znaczenia, że pierwotnie znajdujące się tam środki zostały wydatkowane niezgodnie z brzmieniem ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. Nr 592 z późn. zm.) - dalej u.z.f.ś.s. Istotne jest, aby obecny odpis został wydatkowany na zasadach określonych w ustawie, tzn. na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z Funduszu, na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz na tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego (art. 1 ust. 1 u.z.f.ś.s).
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) - dalej: u.p.d.o.p., odpisy i wpłaty na fundusze tworzone przez podatnika zasadniczo nie są kosztem uzyskania przychodu. Wyjątkiem są jednak odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o ZFŚS obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek funduszu. Stąd zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu, odpis na ZFŚS może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu w momencie jego dokonania, tzn. wpłaty na rachunek funduszu.
Dominik Klemens, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 22 grudnia 2014 r.
Jak rozliczyć w czasie koszty podatkowe w przypadku korekty odpisu na ZFŚS?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoW latach 20092012 nasza spółka wypłacała pracownikom z ZFŚS wczasy pod gruszą. Te wypłaty nie były opodatkowane, nie były również odprowadzane składki ZUS. W 2012 r. kontrola z ZUS uznała, że wypłaty te powinny być ozusowane (brak kryterium dochodowego przy rozporządzaniu środkami ZFŚS). Zgodnie z zaleceniem kontroli w tym roku zostały zrobione korekty deklaracji ZUS i odprowadzone składki wraz z odsetkami za lata 20092012. W związku z korektami ZUS chcemy teraz skorygować odpis na ZFŚS za lata ubiegłe, czyli uznać, że wypłaty na wczasy pod gruszą zostały zrobione ze środków obrotowych, oraz przelać na wyodrębniony rachunek ZFŚS dodatkowe środki w kwocie tych wypłat. Czy jeśli obecnie przelejemy te środki na konto ZFŚS to mogą być one uznane za koszt podatkowy bieżącego okresu?