Odpowiedź:
Środki przelane na konto ZFŚS stanowią koszt uzyskania przychodu bieżącego okresu, pod warunkiem, że zostaną one wydatkowane zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o ZFŚS.
Uzasadnienie:
Jak rozumiem, spółka poniosła koszty zaległych składek ZUS oraz odsetek ze środków ZFŚS. W chwili obecnej spółka zamierza dokonać dodatkowego odpisu na konto funduszu w celu uniknięcia uszczuplenia zgromadzonych tam środków. Stąd dla zaliczenia obecnego odpisu na ZFŚS do kosztów uzyskania przychodu nie ma znaczenia, że pierwotnie znajdujące się tam środki zostały wydatkowane niezgodnie z brzmieniem ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. Nr 592  z późn. zm.) - dalej u.z.f.ś.s. Istotne jest, aby obecny odpis został wydatkowany na zasadach określonych w ustawie, tzn. na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z Funduszu, na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz na tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego (art. 1 ust. 1 u.z.f.ś.s).
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) - dalej: u.p.d.o.p., odpisy i wpłaty na fundusze tworzone przez podatnika zasadniczo nie są kosztem uzyskania przychodu. Wyjątkiem są jednak odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o ZFŚS obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek funduszu. Stąd zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu, odpis na ZFŚS może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu w momencie jego dokonania, tzn. wpłaty na rachunek funduszu.
Dominik Klemens, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 22 grudnia 2014 r.