Pytanie

28 kwietnia 2014 r. spółka otrzymała fakturę korygującą wystawioną z datą 28 lutego 2014 r. do faktury dokumentującej zakup na zasadzie odwrotnego obciążenia. Pierwotna faktura została wystawiona z datą 14 grudnia 2013 r., data dostawy 17 grudnia 2013 r.
Jak rozliczyć fakturę korygującą?

Odpowiedź

Korektę taką ujmuje się w deklaracji VAT za okres, w którym otrzymali Państwo fakturę korygującą od sprzedawcy.

Uzasadnienie

W przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał fakturę korygującą, o której mowa m.in. w art. 29a ust. 13 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę fakturę korygującą otrzymał. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.

Należy jednakże zauważyć, że w art. 29a ust. 13 u.p.t.u. jest mowa o fakturze z wykazanym podatkiem. Zgodnie z tym przepisem, w przypadkach m.in. zwrotu towarów, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługobiorcę faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

W przypadku dokonywania rozliczeń w systemie odwrotnego obciążenia, faktura korygująca wystawiona przez dostawcę nie zawiera podatku. Dlatego też na gruncie u.p.t.u., nie jest ona uznawana za fakturę, o której mowa w art. 29a ust. 13 u.p.t.u.
W tej więc sytuacji, aby dokonać korekty z jednaj strony należnego, zaś z drugiej naliczonego VAT. U.p.t.u. nie zawierają precyzyjnych uregulowań w kwestii korekty transakcji z odwrotnym obciążeniem". Nie ma w tej sytuacji zatem żadnych przeszkód, aby rozliczyć korektę, zarówno po stronie podatku należnego jak i podatku naliczonego już w rozliczeniu okresu, w którym nastąpiło otrzymanie faktury korygującej.

Zobacz też: W jakim miesiącu zaksięgować korektę do faktury za obciążenie odwrotne? >>

Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego