Odpowiedź:

Jeżeli przedsiębiorca od czerwca 2016 r. będzie opłacał składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe od kwoty najniższej podstawy wymiaru, tj. kwoty 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego mu od grudnia 2016 r. będzie stanowiła ta kwota, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.

Uzasadnienie:

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego przedsiębiorcy, co do zasady, stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 159 z późn. zm.) – dalej u.ś.p.). W przypadku, gdy przedsiębiorca przed powstaniem niezdolności do pracy podlegał ubezpieczeniu chorobowemu krócej niż 12 miesięcy kalendarzowych, podstawę wymiaru przysługującemu mu zasiłku chorobowego stanowi suma:
1) przeciętnej miesięcznej najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia chorobowe, z których przychód podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku, oraz
2) kwoty stanowiącej iloczyn 1/12 przeciętnej kwoty zadeklarowanej jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, w części przewyższającej najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia chorobowego, z których przychód podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku, oraz liczby tych miesięcy (art. 48a ust. 1 u.ś.p.). Dla celów u.ś.p. za przychód przedsiębiorcy uważa się kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe (art. 3 pkt 4 u.ś.p.). Podkreślenia przy tym wymaga, że podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego przedsiębiorcy ustala się z uwzględnieniem przychodu uzyskanego w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 4 i art. 48 ust. 2 u.ś.p.).
Tym samym, jeżeli przedsiębiorca w marcu 2016 r. wyrejestruje się z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, a następnie zgłosi się do tego ubezpieczenia od czerwca 2016 r. i będzie opłacał składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe od kwoty najniższej podstawy wymiaru, tj. kwoty 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego mu od grudnia 2016 r. będzie stanowiła ta kwota, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.

Magdalena Kostrzewa,
autorka współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono  1.04.2016 r.