Odpowiedź:
Z opisu pytania wynika, że w WNT rozpoznano obowiązek podatkowy nie w miesiącu, w którym dostawca wystawił fakturę, lecz za późniejszy okres rozliczeniowy, a w podstawie opodatkowania WNT nie uwzględniono umownego pomniejszenia należności o 20%.
W tej sytuacji należy, po pierwsze skorygować deklarację za okres, w którym pierwotnie wykazano WNT, o wartość wykazanego w niej WNT.
Po drugie, należy skorygować deklarację za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT i wykazać w niej wartość WNT określając podstawę opodatkowania w przeliczeniu na złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia w kwietniu faktury przez francuskiego kontrahenta – po uwzględnieniu umownego pomniejszenia należności za WNT o 20%.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u. – w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów (WNT) co do zasady obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem WNT.
Skoro faktura została wystawiona przez francuskiego kontrahenta w kwietniu obowiązek z tytułu WNT powstał w kwietniu. Dla terminu powstania obowiązku podatkowego nie ma wówczas znaczenia faktyczny termin dokonania dostawy towaru.
Na podstawie art. 31a ust. 1 u.p.t.u. w przypadku, gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.
Z opisu pytania można wnosić, że po pierwsze w WNT rozpoznano obowiązek podatkowy nie w kwietniu, kiedy dostawca wystawił fakturę, lecz za późniejszy okres rozliczeniowy. Po drugie ustalając podstawę opodatkowania nie uwzględniono umownego pomniejszenia należności o 20%.
W tej sytuacji należy, po pierwsze skorygować deklarację za okres, w którym pierwotnie wykazano WNT, o wartość wykazanego w niej WNT.
Po drugie, należy skorygować deklarację za kwiecień i wykazać w niej wartość WNT określając podstawę opodatkowania w przeliczeniu na złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia w kwietniu faktury przez francuskiego kontrahenta.
Karol Różycki, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 22.07.2016 r.
Jak prawidłowo skorygować WNT?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoKontrahent francuski przysyłał nam zgodnie z umową części do suszarni odpadów. Nie wystawiał faktur. Rozpoznawaliśmy WNT tak jakby było nabycie, a faktura nie wystawiona. Otrzymaliśmy fakturę na 80% wartości całego zamówienia (bo tak się umawialiśmy co do płatności), ale wystawioną z datą kwietniową (wtedy dostarczono nam tylko jedną część). Faktura również nie odpowiada wysokości przez nas rozpoznawanej, bowiem kontrahent zastosował pomniejszenie o 20%.Jak prawidłowo skorygować rozliczenie transakcji? Jakie kursy przeliczeniowe zastosować?