Odpowiedź:

Fakt, iż używany przez Państwa program nie należy do programów powszechnie używanych nie oznacza automatycznie, iż brak jest możliwości wygenerowania danych we wskazanym formacie.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 193a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) – dalej o.p. w przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych, organ podatkowy może żądać przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w § 2, wskazując rodzaj ksiąg podatkowych oraz okres, którego dotyczą.

Struktura logiczna postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, z uwzględnieniem możliwości wytworzenia jej z programów informatycznych używanych powszechnie przez przedsiębiorców oraz automatycznej analizy danych, jest dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych (art. 193a § 2 o.p.).

Jak wynika z art. 193a § 1 o.p. warunkiem do żądania przez organy podatkowe danych w określonej strukturze logicznej (JPK) jest prowadzenie przez podatnika ksiąg podatkowych przy użyciu programu komputerowego. Ten warunek jak wynika z treści pytania został w Państwa przypadku spełniony.

Wątpliwości Państwa budzi nałożenie takiego obowiązku w kontekście brzmienia art. 193a § 2 o.p. Wskazano w nim bowiem, iż dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej struktura logiczna postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, uwzględnia możliwości wytworzenia jej z programów informatycznych używanych powszechnie przez przedsiębiorców.

Moim zdaniem po pierwsze fakt, iż używany przez Państwa program nie należy do programów powszechnie używanych nie oznacza automatycznie, iż brak jest możliwości wygenerowania danych we wskazanym formacie. Faktem jest że producenci większości programów księgowych wyposażyli użytkowane oprogramowanie w taką funkcjonalność.

Niemniej jednak potencjalnie możliwe jest utworzenie przy pomocy informatyka takiego pliku również do innych programów księgowych albo przynajmniej ustalenie czy jest to możliwe.

Po drugie treść powyższego przepisu wskazuje moim zdaniem, iż chodzi nie o to żeby program księgowy używany aktualnie przez podatnika był programem powszechnie używanym, ale aby spełnienie wymogu sporządzenia i przekazania określonych danych było dla podatnika możliwe (dostępne) i nie było niemożliwe do spełnienia. Stąd też konieczność stworzenia struktury logicznej opierającej się na narzędziach powszechnie dostępnych.

Artur Kowalski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego

Odpowiedzi udzielono 13.09.2016 r.