Odpowiedź:
Zakładając, że zaksięgowanie wydatku w koszty niepodatkowe było wynikiem błędu, należy zaksięgować koszt z datą wsteczną.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p. – koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. Z kolei w myśl art. 15 ust. 4d-4e u.p.d.o.p. koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się przy tym dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
W zakresie korygowania kosztów zastosowanie znajdzie art. 15 ust. 4i-4l u.p.d.o.p., zgodnie z którymi jeżeli korekta kosztu uzyskania przychodów, w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty. Jeżeli w okresie rozliczeniowym podatnik nie poniósł kosztów uzyskania przychodów lub kwota poniesionych kosztów uzyskania przychodów jest niższa niż kwota zmniejszenia, podatnik jest obowiązany zwiększyć przychody o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone koszty uzyskania przychodów.
Wnioskując z przeciwieństwa do powyższego, korekty spowodowane błędem należy księgować wstecznie w okresie kiedy koszt powstał. Zakładając zatem, że zaksięgowanie w koszty niepodatkowe było wynikiem błędu, należy teraz skorygować koszty roku księgowania, co będzie się wiązało z korektą zeznania CIT za ten rok.
Paweł Ziółkowski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 4.11.2016 r.
Jak księgować korekty kosztów?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoW 2015 r. otrzymaliśmy fakturę kosztową, którą spółka ujęła w kosztach niepodatkowych. W maju 2016 r. w wyniku samokontroli - koszty te zostały przeksięgowane do kosztów podatkowych. Są to koszty pośrednie.Czy dla tej operacji (również w sytuacji odwrotnej, tj. przeksięgowanie kosztów podatkowych w niepodatkowe) spółka powinna zastosować bieżącą czy wsteczną datę CIT?