Obniżoną stawkę VAT w wysokości 8 proc. stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Chodzi o budynki jednorodzinne o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 m2 oraz mieszkania nie większe niż 150 m2 (art. 41 ust. 12 – 12b ustawy o VAT).
W celu ustalenia prawidłowej stawki podatku VAT do czynności polegających na dostawie i instalowaniu urządzeń służących do wytwarzania energii (np. pomp ciepła) należy przede wszystkim ustalić czy czynności te można zakwalifikować do usług wymienionych w powołanym art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, czy też stanowią one dostawę towaru - wyjaśnił minister finansów.
W przypadku robót związanych z instalowaniem urządzeń służących do wytwarzania energii w budynku mieszkalnym przekraczającym ww. limit powierzchniowy, stawka obniżona będzie miała zastosowanie tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej (art. 41 ust. 12c ustawy o VAT).
Minister wskazał też na orzeczenie NSA, gdzie sąd zajął stanowisko, że obniżona stawka podatku VAT, o której mowa w art. 41 ust. 12 ustawy nie może mieć zastosowania do robót dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego wykonywanych poza budynkiem (uchwała NSA z 3 czerwca 2013 r., sygn. I FPS 7/12).