W przedmiotowej sprawie podatnik zgłosił do procedury dopuszczenia do obrotu, nowy pojazd samochodowy marki Mitsubishi, model L200 typ deklarując towar, jako samochód ciężarowy. Naczelnik Urzędu Celnego zmienił jednak klasyfikację na samochód osobowy. Konsekwencją zmiany klasyfikacji było określenie podatku akcyzowego. Podatnik nie zgodził się z decyzją organu a sprawa ostatecznie trafiła do NSA.
Sąd przypomniał, że zgodnie z pozycją 59 załącznika nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym, jako towary akcyzowe wymieniono samochody osobowe z dodatkowym wyjaśnieniem, że chodzi tu o pojazdy samochodowe oraz inne pojazdy mechaniczne przeznaczone zasadniczo do przewozu osób. Sąd podkreślił też, że kod CN 8703 nie posługuje się zwrotem samochody osobowe, ale obejmuje szerszy zakres pojazdów, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi i nie wyklucza przewozu tymi pojazdami towarów. Dlatego zasadniczym kryterium wyróżniającym jest przeznaczenie klasyfikowanych tam pojazdów zasadniczo do przewozu osób.
A oceny, czy mamy do czynienia z samochodem osobowym dokonywać należy z punktu widzenia istnienia cech dominujących a nie uzupełniających funkcję podstawową. Oceny tej nie podważa rodzaj jednostki napędowej, bowiem zmiana tych elementów nie zmieniłaby ustalonej głównej funkcji użytkowej tego pojazdu do przewozu osób. Nie ma znaczenia, czy samochód posiada skrzynię ładunkową wykonaną z podwójnie galwanizowanej stali o znacznej ładowności, czy też posiada zawieszenie oparte na resorach piórowych, bowiem przepisy nie uzależniają kwalifikacji pojazdu od spełnienia tak określonych warunków konstrukcyjnych.
Tym samym cechy importowanego pojazdu marki Mitsubishi L200 - typ pickup, w szczególności rodzaj napędu, silnika, zawieszenie, hamulce, rodzaj i wyposażenie kabiny posiadającej dwa rzędy siedzeń, przestrzeń ładunkowa wygląd pojazdu i jego osiągi przemawiają za stanowiskiem, że przedmiotowy pojazd jest zasadniczo przeznaczony do przewozu osób z funkcją przewozu towarów. W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego decyzja Dyrektora Izby Celnej została wydana bez naruszenia przepisów prawa.
Wyrok NSA z 10 maja 2012 r., I GSK 370/12