Przyjęta w Enniskillen lista celów obejmuje nasilenie wymiany informacji między władzami podatkowymi, dążenie do tego, by firmy przekazywały władzom podatkowym więcej informacji o swoich zyskach, a także do większej przejrzystości, jeśli chodzi o prawdziwych właścicieli podstawionych spółek (ang. shell companies). W komunikacie ze szczytu wzywa się też kraje do walki z "plagą uchylania się od podatków".
Reuters odnotowuje, że w komunikacie ze szczytu nie ma zobowiązania do stworzenia rejestrów prawdziwych właścicieli takich spółek. Przywódcy G8 zapowiedzieli, że ich rządy przygotują plany działania mające doprowadzić do postępu, jeśli chodzi o zbieranie informacji o takich spółkach i dzielenie się tymi informacjami "stosownie do zróżnicowanych warunków konstytucyjnych".
Podkreślono, że kraje powinny zmienić przepisy umożliwiające obecnie firmom przerzucanie zysków za granicę w celu unikania podatków. Jak pisze agencja dpa, uzgodniono niewiele konkretów, jeśli chodzi o eliminowanie luk z przepisów podatkowych. Odpowiedzialność przerzucono na Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), G20 i plany działania poszczególnych krajów.
az/ mc/