Żaden z przepisów ustawy o VAT ani rozporządzenia z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360) nie zawiera regulacji odnoszących się do możliwości anulowania wystawionej przez podatnika faktury VAT. Niemniej jednak w praktyce dopuszczalne jest – w drodze wyjątku - anulowanie faktury sprowadzające się do przekreślenia oryginału i kopii faktury oraz dokonaniu na nich adnotacji uniemożliwiających ich powtórne wykorzystanie. Wówczas sprzedawca powinien przechowywać oryginał i kopię faktury wraz z wyjaśnieniem.

Jeżeli faktury wewnętrzne były ujmowane w ewidencjach w rejestrach podatku należnego oraz podatku naliczonego oraz wykazywane w składanych deklaracjach VAT-7, należy uznać, że weszły do obrotu prawnego. Zatem, w przypadku gdy faktura wewnętrzna została wystawiona wyłącznie dla udokumentowania importu usług z tytułu bonusu tzw. warunkowego, podatnik nie będzie mógł dokonać jej anulowania. Będzie mógł dokonać natomiast jej korekty.

Odnosząc się natomiast do możliwości obniżenia kwot podatku należnego i naliczonego w swoich ewidencjach oraz w deklaracjach korygujących VAT-7, w przypadku, gdy w fakturach pierwotnych ujętych w okresach rozliczeniowych, w stosunku do których nie upłynął termin przedawnienia zobowiązania podatkowego, niezasadnie wykazano kwotę VAT z tytułu importu usług, to można dokonać korekty faktury wewnętrznej i w konsekwencji dokonać obniżenia kwot podatku należnego i naliczonego. Zainteresowany wystawiając wewnętrzną fakturę korygującą jest równocześnie jej odbiorcą, co powoduje, że data wystawienia korekty faktury wewnętrznej jest jednocześnie datą potwierdzenia jej odbioru. W związku z powyższym, podatnik będzie miał prawo do obniżenia podatku należnego i naliczonego z tytułu importu usług od wartości bonusu tzw. warunkowego w rozliczeniu za miesiąc, w którym zostanie wystawiona wewnętrzna faktura korygująca.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 23 sierpnia 2012 r.. IPTPP2/443-484/12-2/AW