Pytanie

Spółka dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych (tj. osób prywatnych), którą dokumentuje paragonami. Czasami na żądanie tych osób wystawia również faktury.

W jaki sposób spółka ma postąpić (ująć paragony fiskalne albo faktury) mając na uwadze obowiązek stosowania JPK w strukturze "Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT - JPK_VAT", a także w strukturze "Faktury VAT - JPK_FA 2"?

W jaki sposób spółka ma postąpić (ująć paragony fiskalne albo faktury), gdy osoba fizyczna otrzymała paragon fiskalny, a po 2 miesiącach wystąpi z żądaniem wystawienia faktury mając na uwadze obowiązek stosowania JPK w strukturze "Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT - JPK_VAT", a także w strukturze "Faktury VAT - JPK_FA"?

Odpowiedź

W strukturze JPK "Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT-JPK_VAT" należy uwzględniać paragony fiskalne, zbiorczo na podstawie dowodu "Raport fiskalny okresowy".

Natomiast faktur wystawionych wraz z paragonem fiskalnym albo w okresie późniejszym na żądanie nabywcy okazującego paragon fiskalny, nie należy ujmować w strukturze JPK "Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT-JPK_VAT". Należy ująć je wyłącznie w strukturze JPK "Faktury VAT-JPK_FA".

Uzasadnienie

O ile struktura JPK "Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT-JPK_VAT" z założenia powinna uzgadniać się do danych zawartych w deklaracji VAT, to struktura JPK "Faktury VAT-JPK_FA" nie musi się uzgadniać do deklaracji VAT.

Stosowne wyjaśnienia znaleźć można na stronach internetowych Ministerstwa Finansów w zakładce: "Ministerstwo Finansów", "Działalność", "Jednolity Plik Kontrolny", "Często zadawane pytania".

Oznacza to, że w strukturze JPK "Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT-JPK_VAT" należy uwzględniać także paragony fiskalne, zbiorczo na podstawie dowodu "Raport fiskalny okresowy".

Natomiast w odniesieniu do faktur wystawionych wraz z paragonem fiskalnym albo w okresie późniejszym na żądanie nabywcy okazującego paragon fiskalny, takich faktur - dublujących niejako paragon fiskalny ujęty w dowodzie "Raport fiskalny okresowy" - nie należy ujmować w strukturze JPK "Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT-JPK_VAT".

Należy ująć je wyłącznie w strukturze JPK "Faktury VAT-JPK_FA".

Przykładowo - jeśli podatnik udokumentuje paragonem sprzedaż na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, gdyż nie miał świadomości, że nabywca jest podatnikiem VAT na rzecz którego, zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązkowe jest wystawienie faktury -gdy taki nabywca pod koniec miesiąca zwróci paragony i zażąda wystawienia faktury, wówczas takich faktur (skoro paragony zostały ujęte w dowodzie "Raport fiskalny okresowy") nie należy ujmować w strukturze JPK "Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT-JPK_VAT", lecz ująć wyłącznie w strukturze JPK "Faktury VAT-JPK_FA".

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów