Rolnicy, a w szczególności mowa tutaj o czynnych podatnikach VAT, nabywają do działalności rolniczej środki trwałe. Po dokonanym nabyciu, często zadawanym pytaniem jest, czy wartość takiego środka trwałego może być ustalana według przepisów zawartych w ustawie o PIT.
Pojawia się również wątpliwość, czy na wartość początkową takiego nabycia składa się tylko cena zakupu netto, czy też można w niej ująć koszty związane z jego zakupem poniesione do dnia przekazania środka trwałego do użytkowania. Otóż rolnik, o ile nie prowadzi ksiąg rachunkowych, może, ale nie musi, prowadzić ewidencję środków trwałych w dowolnej formie i w dowolny sposób dokonywać wyceny środków trwałych, również opierając się na przepisach ustawy o PIT.
Czytaj w LEX: Bartosiewicz Adam, Przychody z rolnictwa a podatek dochodowy od osób fizycznych >
Ewidencja środków trwałych u rolnika
Na wstępie należy wyjaśnić, że rolnicy (oczywiście w zakresie działalności rolniczej) nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji środków trwałych, nie stosuje się bowiem do takiej działalności przepisów ustawy o PIT (art. 2 ust. 1 pkt 1).
Czytaj w LEX: Bonarski Janusz, Krywan Tomasz, Przychody z działów specjalnych produkcji rolnej >
W przypadku rolnika – czynnego podatnika VAT niekiedy wątpliwości budzi prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionych środków trwałych, niewprowadzonych do ewidencji tych środków. Wątpliwość ta nie znajduje swojego uzasadnienia w przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, nie przewidują jednak ograniczenia odliczeń dla środków trwałych z tej tylko przyczyny, że nie są one wprowadzone do ewidencji. Przepisy tej ustawy nie regulują także formy ani trybu prowadzenia ewidencji środków trwałych. Rolnik zatem może ewidencję środków trwałych prowadzić w dowolnej formie i według wybranych zasad, w tym również określonej w przepisach ustawy o PIT.
Zobacz wzór dokumentu: Ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych >
Ewentualne odliczenie podatku naliczonego, związanego ze środkami trwałymi, będzie zaś uzależnione wyłącznie od związku tych składników majątku ze sprzedażą opodatkowaną (art. 86 ustawy o VAT).
Wycena środków trwałych u rolnika
Jedynie w przypadku, gdy rolnik zobowiązany jest stosować przepisy o rachunkowości np. z uwagi na przekroczenie ustawowych limitów (2 mln euro) czy z wyboru, powinien prowadzić księgi rachunkowe, a co za tym idzie – ewidencjonować środki trwałe na określonych zasadach wynikających z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości. W takim przypadku wartość początkową środka trwałego stanowi cena nabycia lub koszt wytworzenia powiększona o koszty jego ulepszenia, polegającego na przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji i powodującego, że wartość użytkowa tego środka po zakończeniu ulepszenia przewyższa wartość użytkową posiadaną przy przyjęciu do używania.
Zobacz procedurę w LEX: Krywan Tomasz, Wyłączenie opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów z działalności rolniczej >
Zobacz również: Definicja aktywnego rolnika wymaga doprecyzowania >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.