W kwietniu br. do ministra finansów została skierowana interpelacja poselska (nr 4122) w sprawie rezygnacji z pełnomocnictw szczegółowych do czynności wykonywanych przez doradców podatkowych na podstawie przepisów ustawy Ordynacja podatkowa i zastąpienia ich pełnomocnictwami ogólnymi.
W odpowiedzi na interpelację udzielonej przez Macieja Grabowskiego - podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów czytamy, że w orzecznictwie sądowym utrwalił się pogląd, który odpowiada stanowisku wyrażonemu przez Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 11 kwietnia 2008 r., sygn. akt II FSK 128/08, w którym sąd stwierdził, że brzmienie art. 137 § 3 zdanie 1. Ordynacji podatkowej nie pozostawia wątpliwości, iż pełnomocnik, chcąc występować w postępowaniu w takim charakterze, jest zobligowany do przedłożenia do akt konkretnej sprawy dokumentu potwierdzającego umocowanie do działania w cudzym imieniu i wyznaczającego jego zakres. Bez względu na zakres udzielonego pełnomocnictwa to pełnomocnik decyduje o tym, czy będzie zastępował stronę w zakresie, w jakim został umocowany. Tym samym złożenie dokumentu pełnomocnictwa do akt jednej z kilku spraw prowadzonych przez ten sam organ podatkowy, nawet gdy będzie to pełnomocnictwo ogólne, nie zwalnia pełnomocnika z obowiązku załączenia oryginału lub poś
wiadczonej urzędowo kopii takiego dokumentu do akt kolejnej sprawy. Podobny pogląd wyrażony został w innych wyrokach NSA.
Jak wynika z odpowiedzi na interpelacje, Minister finansów kierunkowo podziela jednak propozycję wprowadzenia w ustawie Ordynacja podatkowa przepisów umożliwiających składanie pełnomocnictw ogólnych, bez potrzeby ich każdorazowego składania do akt konkretnej sprawy podatkowej. Zdanie resortu finansów brak możliwości ustanowienia pełnomocnika ogólnego wyrażony obowiązkiem załączania do akt każdej sprawy pełnomocnictwa lub urzędowo poświadczonego odpisu pełnomocnictwa stanowi pewną niedogodność dla strony postępowania oraz prowadzi do sporów proceduralnych z organami podatkowymi. Ministerstwo nie znajduje uzasadnienia ograniczenia stosowania pełnomocnictw ogólnych do określonych grup zawodowych, np. doradców podatkowych, adwokatów, radców prawnych.
Jednocześnie w odpowiedzi na interpelację czytamy, że ze względu na liczną grupę podmiotów zainteresowanych przedmiotową materią przyszła nowelizacja ustawy Ordynacja podatkowa będzie wymagać szerokich konsultacji społecznych, a wprowadzenie pełnomocnictw ogólnych w sprawach podatkowych będzie wiązać się nie tylko z obszernymi zmianami prawnymi. Jest jednak nadzieja na zmiany, ponieważ w Ministerstwie Finansów są prowadzone prace analityczne w celu przygotowania rozwiązań legislacyjnych w omawianym zakresie.