Zasadniczym założeniem opracowanego projektu nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym jest zniesienie ograniczeń w podejmowaniu i wykonywaniu niektórych czynności doradztwa podatkowego oraz wykonywaniu zawodu doradcy podatkowego.
Projektodawcy podkreślają, że nowelizacja ma na celu umożliwienie zawodowego wykonywania większości czynności doradztwa podatkowego podmiotom innym niż dotychczas uprawnione tj. doradcy podatkowi, radcowie prawni, adwokaci, biegli rewidenci i podmioty uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Dla doradców zastrzeżono wykonywanie czynności reprezentacji przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi.
Ponadto projekt przewiduje zwolnienie z danej dziedziny w części pisemnej egzaminu na doradcę, gdy w tym zakresie dana osoba zdała egzamin uniwersytecki lub równorzędny.
Ponadto umożliwi zwolnienie z danej dziedziny w części pisemnej na doradcę podatkowego, ograniczając jego zakres w przypadku, gdy osoba wnioskująca zdała w tym zakresie egzamin uniwersytecki lub równorzędny.
Wprowadzenie powyższych rozwiązań ma zwiększyć dostępność usług doradztwa podatkowego i obniżyć ich ceny. Na stronie internetowej Krajowej Izby Doradców Podatkowych w panelu mDoradca doradcy mogą opiniować projekt deregulacji.