Pisaliśmy w zeszłym tygodniu, że w Ministerstwie Finansów trwają prace nad wprowadzeniem zasady, zgodnie z którą podatnik, którego sprawy są prowadzone przez doradców podatkowych, będzie mógł liczyć na preferencyjne traktowanie przez organy podatkowe. Prace prowadzone są we współpracy z Krajową Radą Doradców Podatkowych.
Udogodnienia będą prawdopodobnie polegały m.in. na: skróceniu do 30 dni terminu zwrotu nadpłaty i prawie do wpłacania odsetek należnych z tytułu złożonej korekty w niższej wysokości.
Ministerstwo Finansów potwierdza, że rozważa wprowadzenie regulacji prawnych mających na celu wzmocnienie zawodu doradcy podatkowego i ukierunkowanie go na autoryzację i pomoc w przestrzeganiu prawa podatkowego. Resort zapewnia, że rozważane rozwiązania będą poddane konsultacjom, które zostaną przeprowadzone poprzez stronę internetową MF.
Planowane zmiany cieszą doradców podatkowych. „Bardzo nas cieszy dobra współpraca z resortem finansów i fakt, że obecna władza dostrzegła zawód doradcy podatkowego i jego rolę w ochronie interesów, zarówno podatnika, jak i budżetu państwa. Prawidłowe rozliczenie podatków, zgodnie z przepisami, daje podatnikowi pewność i bezpieczeństwo a budżetowi dochody w planowej wysokości” – stwierdziła prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, Przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
Do projektu krytycznie odnosi się Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.
Stefan Czerwiński, prezes zarządu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Lublinie, prezes zarządu DORADCA Zespół Doradców Finansowo-Księgowych uważa, że traktowanie przez Ministerstwo Finansów na preferencyjnych warunkach podatników, których sprawy są prowadzone przez doradców podatkowych, stawia przede wszystkim na uprzywilejowanej pozycji samych doradców podatkowych. I nie umniejszając ich kompetencji, należałoby jednak zastanowić się, czy jedynie ta grupa zawodowa ma tak wysokie kwalifikacje, aby obsługiwani przez nią podatnicy cieszyli się preferencjami fiskusa.
Stefan Czerwiński podkreśla, że stowarzyszenie od 2009 r. prowadzi certyfikację zawodu księgowego, której ukoronowaniem jest tytuł dyplomowanego księgowego. Aby go uzyskać kandydaci, po spełnieniu określonych warunków, zdają niełatwy egzamin przed Główną Zawodową Komisją Egzaminacyjną, w której zasiada m.in. dwóch przedstawicieli Ministerstwa Finansów. Dyplomowani księgowi są również zobowiązani do ustawicznego doskonalenia zawodowego i niewątpliwie mają bardzo dobre kwalifikacje, pozwalające na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych na wysokim poziomie. Prezes SKwP dodaje, że kolejna grupa zawodowa to biegli rewidenci, którzy prócz badania sprawozdań finansowych mają uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, jak również świadczenia usług doradztwa podatkowego.
Z wypowiedzi Ministerstwa Finansów wynika, że projektowane preferencyjne traktowanie klientów doradców podatkowych ma na celu wzmocnienie zawodu doradcy podatkowego. Stefan Czerwiński zadaje zatem pytanie, czy oznacza to, że dyplomowani księgowi i biegli rewidenci znajdują się na gorszej pozycji? Dodaje, że podział na lepszych i gorszych podatników stoi w sprzeczności z prawną zasadą równego traktowania.